تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: مزایای روان شناختی ارتودنسی دندان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
ارتودنسی دندان یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به بیمارانی است که دچار مشکلات در ساختارهای دندانی و فکی هستند که می‌تواند بر روی سلامت کلی بدن تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل، ارتودنسی دندان امروزه یکی از پرطرفدارترین خدمات درمانی برای دندان پزشکان در سراسر جهان به شمار می‌رود و با توسعه فناوری‌های نوین و پیشرفت فناوری‌های دندان‌پزشکی، تمایل بزرگسالان و کودکان برای انجام ارتودنسی با هدف زیباتر ساختن طرح لبخند روز به روز فزونی یافته است.

مزایای روان شناختی ارتودنسی دندان
افزایش اعتماد به نفس
بهبود سبک زندگی
افزایش جذابیت در چهره و لبخندمزایای مبتنی بر هزینه

بهبود سلامت کلی دندانها (دندان و لثه) اغلب در طول عمر منجر به کاهش هزینه‌های مراقبت از دندان می‌شود. از این رو ارتودنسی دندان ضمن رفع بی نظمی دندان ها، با کمک به کاهش گیر غذایی و تسهیل رعایت بهداشت، در بلند مدت از نظر هزینه مزایای زیادی را برای افراد به ارمغان می‌آورد.


ارتودنسی‌ دندان نامرئی و شفاف در مقابل ارتودنسی‌ دندان با براکت های فلزی
امروزه ارتودنسی شفاف و نامرئی جزو پرطرفدارترین انواع ارتودنسی هستند. ارتودنسی نامرئی از چند نوع مختلف تشکیل شده است.

ارتودنسی نامرئی با پلاک‌های شفاف: ارتودنسی نامرئی روشی نوین در ارتودنسی دندان می باشد که در آن از پلاک‌های همرنگ دندان برای ردیف کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. . در این روش خبری از سیم‌های ارتودنسی نیست و برای مرتب شدن دندان‌ها از پلاک‌های متحرک و شفافی استفاده می شود که با بهره‌گیری از نرم افزارهای تخصصی چند بعدسازی، پلاک ارتودنسی دندان مختص هر بیمار طراحی و ساخته می‌شوند. بیمار می تواند این پلاک ها را به راحتی موقع صرف غذا و مسواک زدن از دهان خارج کند که این امر رعایت بهداشت را در طی دوره درمان ارتودنسی بسیار آسان تر می کند.

ارتودنسی نامرئی با براکت همرنگ دندان: از براکت‌های همرنگ با مینای دندان و بسیار شفاف از جنس پلاستیک و یا سرامیک برای انجام ارتودنسی دندان استفاده می‌شوند که زیبایی چهره بیمار در طول پروسه درمان ارتودنسی را به خوبی حفظ می‌نمایند.
امروزه با توجه به استفاده از مزایای ارتودنسی دندان نامرئی جهت بهبود ساختارهای دندانی و اصلاح به هم ریختگی های دندان، این نوع درمان ها بیشتر مورد توجه و استقبال قرار گرفته اند. اما باید توجه داشت این نوع از ارتودنسی دندان در مقایسه با ارتودنسی دندان با براکت فلزی، هزینه بالاتری را در بر خواهد داشت.

ارتودنسی دندان لینگوال (Lingual): نوعی از ارتودنسی دندان است اما به دلیل اینکه براکت ها و سیم‌های ارتودنسی در قسمت پشتی دندان‌های فک بالا و پایین متصل می‌شوند، برای اطرافیان در طول درمان بیمار، غیرقابل رویت می‌باشند. هر چند در این نوع براکت ها از انواع معمولی ارتودنسی دندان کوچک‌تر هستند ولی معمولا باعث ایجاد مشکلاتی در زمان غذا خوردن و صحبت کردن می‌شوند.

طول درمان ارتودنسی دندان

میانگین دوره زمان درمان ارتودنسی دندان برای هر فرد می تواند متفاوت باشد. مهمترین عوامل تأثیرگذار در طول دوره درمان ارتودنسی عبارتند از:

سن بیمار: هر چقدر جوان تر باشید، دوره درمان ارتودنسی زمان کمتری نیاز خواهد داشت زیرا بافت‌های استخوانی کودکان و نوجوانان بر خلاف بزرگسالان در حال رشد است و زودتر با تغییرات منطبق می‌شوند. بنابراین برای دستیابی به بهترین و مؤثرترین نتیجه، سریع‌تر برای ارتودنسی دندان اقدام نمایید.
نوع و شدت ناهنجاری: اگر به هم ریختگی دندان‌ها و ناهمواری‌شان زیاد باشد، طول دوره درمان ارتودنسی طولانی‌تر می‌شود.
سلامت دندان: هر گونه بیماری یا عفونت قبل یا در طول دوره ارتودنسی می ‌تواند بر روی نتیجه مؤثر ارتودنسی تأثیرگذار باشد. از این رو باید قبل از انجام ارتودنسی دندان کلیه بیماریهای لثه و پوسیدگی های دندانی برطرف شوند.
نوع درمان ارتودنسی: معمولا ارتودنسی‌ با براکت های فلزی برای اصلاح دندان‌های بی نظم در مقایسه با ارتودنسی ‌با براکت های سرامیکی سریعتر به نتیجه می‌رسد و از این رو باید در زمینه انتخاب نوع ارتودنسی، با پزشک متخصص ارتودنسی دندان حتما مشاوره داشته باشید.
وجود دندان های نهفته: چنانچه بیماری دارای دندان نهفته باشد، مدت زمان درمان ارتودنسی می‌تواند بیشتر به طول بیانجامد.

هزینه ارتودنسی دندان
دغدغه بسیاری از بیماران متقاضی ارتودنسی دندان، هزینه‌های درمانی آن می‌باشد. هزینه‌های ارتودنسی
دندان بر اساس نوع و شدت ناهنجاری دندان، نوع ارتودنسی انتخابی (ثابت یا متحرک، ارتودنسی نامرئی و شفاف و ...)، روش درمانی، سن بیمار و طول مدت درمان و سایر موارد، قابل تغییر است. به طور مثال برخی از بیماران علاوه بر ارتودنسی دندان، نیاز به جراحی فک و صورت دارند که هزینه جراحی، هزینه درمانی را افزایش می‌دهد. بعلاوه، استفاده از رویکردهای نوین ارتودنسی (مانند ارتودنسی شفاف و نامرئی) به دلیل هزینه‌بر بودن براکت‌های شفاف، هزینه درمان ارتودنسی را افزایش می‌دهند.
لینک مرجع