تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: وظایف تیم آوار برداری
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2 3 4
[تصویر:  avarbardari%20(25).jpg]

تیمهای آوار برداری پس از ورود به منطقه ؛ میبایست دارای یک برنامه ریزی از قبل تعیین شده و مدون باشد تا بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن ؛ آغاز به عملیات کنند . سرفصلهایی که در زمان ورود یک تیم آوار بردار میبایست به آنها توجه نمایید بترتیب زیر میباشد .
نام اعضا ثابت و کارآزموده برای هر تیم میبایست در یک لیست ثبت شده و در ماشین فرماندهی یا در نزد نیروهای امدادگر و یا نیروهای پشتیبانی کننده که درمعرض خطر زیر آوار ماندن در پس لرزهای احتمالی نیستند نگهداری شود . این کار باعث میگردد تا در صورتی که یک تیم سه نفره در حین آوار برداری در زیر اوار بماند تیمهای پشتیبانی بتوانند با مراجعه به نامهای ثبت شده هویت آنها را مشخص نموده و جهت نجات جان انها اقدام نماید . این امر در زمانی که تیمهای جستجو به تعداد چند صد نفر و در گسترده گی چند هکتار به فعالیت مشغول هستند بسیار با اهمیت خواهد بود . گاهی در رمان بازگشت نیروها تازه فرماندهان متوجه گم شدن نیروهای تحت امر خود میگردند که ثبت نام تیم های نجات کمک مهمی در یافتن مکان عملیاتی و نیز همراهان احتمالی آنان خواهد نمود .
· یک سرپرست حرفه ای تیم آوار برداری میبایست به تنهایی در ابتدا از محل بازدید به عمل آورده واقدام به تهیه یک کروکی اولیه نماید . این کروکی مسیر میبایست با تعین مسیرهای عبور و دسترسی به محلهای مورد نظر؛ کمترین احتمال عبور از روی آوارهایی که امکان وجود مجروحین در زیر آن هستند را دارا باشد .

[تصویر:  avarbardari%20(21).gif]

همواره میبایست سرپرست تیم از ابتدا برای دپوی اوارهای برداشت شده محلی را معین نمائید اینکار از دوباره کاری و برداشت دوباره آوار توسط تیمهای دیگر یا خود شما جلوگیری مینماید

[تصویر:  avarbardari%20(6).gif]

فرمانده تیم امداد و نجات میبایست با تفکیک کارها و نیروهای خود از تمرکز کارهای سنگین در مدت طولانی بروی نیروهای تحت امر خود بپرهیزد . مسلما کارها میبایست به نحوی تقسیم گردد که نیروهای تحت امر هر کدام حداقل 8 ساعت در روز به کار تخصصی خود و هشت ساعت به کارهای پشتیبانی و هشت ساعت به استراحت بپردازند .

[تصویر:  avarbardari%20(2).gif]

در طی شروع کار میبایست حتما مدت زمان ده دقیقه را برای زنده یابی تخصصی اختصاص داده تا در صورتی که حتی یک ناله ضعیف هم قابل شنیدن هست توسط نیروهای تحت امر سرپرست تیم نجات شناسایی گردد

[تصویر:  avarbardari%20(4).gif]

برای آنکه صداهای خاص همچون ترک خوردن یک جزء ساختمانی و یا آغاز به ریزش یک دیوار و یا ناله ای از یک مجروح تازه به هوش امده را از دست ندهید سعی نمائید تا در طی عملیات کمترین گفتگو را مابین اعضاء تیم داشته باشید .

[تصویر:  avarbardari%20(26).jpg]

به بوهای خاص متصاعد از زیر اوار توجه کنید ؛ گاه بوی گاز یا بوی نفت و یا بنزین یک هشدار جدی برای شماست ! مخازن نگهداری این مواد قابل اشتعال را شناسایی و برای ایمن سازی ان حتما اقدام نمائید . بوهایی همچون بوی تعفن را نیز مطمئنا پیگیری می نمائید . البته بعد از مدتی که از حضور شما در منطقه آسیب دیده میگذرد بوی تعفن تقریبا عادی میگردد !
مکانی را برای نگهداری اجساد در نظر بگیرید که دور از دسترس حیوانات موذی باشد و بحث امنیت در ان لحاظ شده باشد .
مکانی را برای نگهداری مجروحان در نظر بگیرید که در دسترس بوده و امکان نشستن و برخاستن هلی کوپتر و عبور و مرور ماشینهای امدادی برای ان در نظر گرفته شده است .
توجه خاص به دیوارهای ترک خورده چه در محل اوار برداری و چه در مکانهایی خاص همچون محل نگهداری کودکان و مجروحین و اجساد و نیز اردوگاه و یا محل استراحت تیم در زمان استراحت خصوصا اگر منطقه گرم با افتاب شدید دارد ؛ نمائید !
یکی از وظایف سرپرست تیم نجات ؛ ایمن سازی منطقه عملیاتی با قطع برق و گاز و آب قبل از آغاز کار میباشد در همین راستا میتوان به مسدود نمودن منطقه عملیات با نوارهای خطر برای ایمن سازی نیروهای غیر متخصص که احتمال آسیب دیدگی انها میرود اشاره نمود

[تصویر:  avarbardari%20(11).gif]

استفاده از تمامی نیروهای انسانی موجود در محل هم یکی از وظایف تخصصی مدیر تیم امداد و نجات است به همین منظورمیبایست توسط نیروهای خبره آموزش مقدماتی برای کارهایی همچون جابجایی آوارهای برداشت شده و انتقال آن به محل دپو به نیروهای داوطلب مردمی داده شود و توجه گردد که هیچگاه نیروهای داوطلب را از خود نرانید آنها کمکهایی فوق العاده ای هستند به شرطی که مدیریت شوند .
در صورتی که برای عملیات امداد اماده میشوید هیچگاه فرمانهای غیر واضح و یا ناقص ندهید . سعی کنید کوتاه اما واضح و شفاف دستور دهید تا نیروهای تحت امر شما بتوانند به شما اعتماد کنند
برای پس لرزه ها برنامه داشته باشید . این بدان معنی است که شما هیچگاه در حین اوار برداری نباید از پس لرزه غافل شوید
برای ثبت تعداد مجروحین و اجساد برنامه داشته باشید

[تصویر:  avarbardari%20(18).jpg]

در انتها لازم است که به تمامی امداد گران علائم ضایعه نخاعی را آموزش دهید تا خدای نکرده بر اثر غفلت موجب قطع نخاع مجروحی نگردند . فراموش نکنید که بیشترین ضایعات قطع نخاعی توسط نیروهای دوره ندیده و بی توجه بوجود میاید .
علائم ضایعه نخاعی به شرح ذبل میباشد
درد شدید و متمرکز در یک نقطه از ستون فقرات
در موارد آسیب دیدگی ابتدائی خواب رفتگی پاها و اعضاء تحتانی
در مواردی که آسیب دیدگی جدی میباشد بی حسی در اندام تحتانی و خصوصا پاها
در موارد پیشرفته عدم احساس اندام تحتانی خصوصا پاها به صورتی که مجروح به شما اعلام میکند که احتمالا پاهایش قطع شده است . توجه داشته باشید این حس با توجه به هوشیاری مجروح مطمئنا اشتباه است چرا که قطع عضو خصوصا در پا با خونریزی شدیدی که ایجاد میکند موجب از هوش رفتن مجروح ظرف ده دقیقه اول میگردد .

منبع :
سایت موج پیشرو
مهندس علیرضا سعیدی
دبیر جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ۱۳۸۵
موسس گروه نجات موج پیشرو
بسیا جالب و خواندنی بود با تشکر
با سلام و خسته نباشیدی صمیمی به شما عزیزان
واقعا سایت خوبیست امید بر موفقیت شماست انشاءا...
مطلب خوب و نسبتا کاملی است
یا علی
باسلام بسیار عالی و خواندنی بود
به وبلا گ ما یه سر بزنیدwww.miladrescue.blogfa.com
ممنون از مطالب زیباتون.
مطلب خوبی بود . استفاده کردیم . با تشکر
ممنون از زحمات بی اندازتون.امیدوارم هیچ وقت نیازی به استفاده ازشون نباشه.emdadgar_smiley
چند مورد دیگه که یادم اومد
تخصص اصلی من در جاده سیلاب و کوهستان ولی چند نکته تو آوار هم بلدم
در برسی ساختمانها باید اولویت رو با ساختمانهایی با خرپای چوبی یا آوار v گذاشت چون شانس زنده موندن توش بیشتره
بعد نوبت به ساختمان با آوار پفکی و اسکلتی میرسه
باید خوب همه جا رو مثل گمشدگان کوهستان بگردیم شاید دیگه موقیعت پیش نیاد اونجا رو بگردیم
بعد از اتمام عملیات باید در ورودی محل علایم رو نصب کنیم علایمی که نشون میده که کی و چه گروهی اینجا رو تجسس کردن چند نفر پیدا کردن و ...
هم برای رهگیری مصدومین و اجساد انتقالی تو سط خانواده و هم برای جلوگیری از جست و جوی مجدد و اتلاف وقت توسط سایر تیمها
نکته دیکپگه اینکه از ارائه آمار و مصاحبه جداً خودداری بشه
چون آماری که به اجبار خبرنگارا میدین گریبانتون رو میگیره
سلام
یه نکته خیلی مهم استفاده از علائم بین المللی است
که همه با اونا آشنا هستن
صفحه‌ها: 1 2 3 4
لینک مرجع