تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: تاثیر جبران‌ناپذیر گوشی‌های هوشمند در رشد کودکان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
دکتر ژان تویینگ، نویسنده کتاب iGen (در مورد تاثیر فناوری به خصوص گوشی‌های هوشمند در رشد کودکان است ) این سؤال را مطرح می‌کند که:

چرا کودکان امروزه با وجود ارتباطاتِ قوی با سرکشی و خوشحالی کمتر رشد می‌کنند؟ و به‌طور کامل برای بزرگ شدن آماده نیستن؟

تحقیقات منتشرشده نشان می‌دهد که فناوری، تأثیر منفی بر ذهن و جسم کودکان ما می‌گذارد. تلفن‌های هوشمند، ما را تبدیل به زامبی‌های معتاد ِتکنولوژی می‌کند، توجه به دنیای اطراف ما این اثرات را بر روی بزرگ‌سالان آشکار می‌کند، و حتی در کودکان نیز بیشتر مشاهده می‌شود.

تاثیر گوشی هوشمند در کودک
مقاله اخیر من در مورد رسانه‌های اجتماعی برجسته و یک حمله ناگهانی در فیس بوک توسط یکی از مدیران سابق شرکت بود. امروزه، ما تمرکز خود را بر نوع دیگری از تکنولوژی، که به آن وابسته‌ایم تغییر می‌دهیم (گوشی‌های هوشمند). برخی معتقدند که ما بیش‌ازحد به آن‌ها وابسته، و به یک معتاد تبدیل‌شده‌ایم؛ در این باره استیون هیلتون در فاکس نیوز نوشته است:

این گوشی هوشمند است که به‌طور فزاینده در همه‌جا، مسئول یکی از غم‌انگیزترین مناظر عصر مدرن است، یک خانواده پیش هم نشسته‌اند، اما کاملاً جدا از یکدیگر، سرگرمِ صفحه‌نمایش گوشی هوشمند خود هستند .

در همین حال، دکتر تویینگ معتقد است که استفاده از گوشی‌های هوشمند تأثیر منفی عمیقی در دوران کودکی دارد. شما بسیار زیاد شاهد مردان، زنان و البته بچه‌هایی هستید که بی‌سروصدا نشسته و یا راه می‌روند و فقط به گوشی‌های هوشمند خود نگاه می‌کنند.
گاهی اوقات هنگام پیاده‌روی در پیاده‌رو، من باید سرفه‌کنم تا یک چنین فردی که از روبرو می‌آید بیدار شود تا ما به هم برخورد نکنیم. من از ایده حمل یک زنگوله یا یک‌شاخ روی دوچرخه برای هشدار دادن به حضور خود استفاده می‌کنم. پس‌ازآن رانندگان حواس‌پرتی هستند که سرگرمِ تلفن همراه خود، به‌تنهایی و یا همراه با بچه‌ها، رانندگی می‌کنند.

تاثیر تکنولوژی در کودکان
بگذارید برای لحظه‌ای فرض کنیم که هیچ‌یک از افراد ذکرشده به دلیل درگیری با گوشی‌های خود، کشته نمی‌شوند. خطرات سوءاستفاده از گوشی‌های هوشمند هنوز هم بر روی زندگی آن‌ها تأثیر می‌گذارد و برای کسانی که در اطراف آن‌ها هستند، زیان‌آور است.
به دلیل رشد تکنولوژی، نگرانی‌های زیادی به‌سرعت ایجادشده است. فقط داشتن گوشی هوشمند کافی است که توانایی صاحبِ آن را محدود کند تا به‌طور کامل بر روی یک کار متناوب تمرکز نداشته باشد. این ممکن است حتی IQ را پایین بیاورد – یک مطالعه اخیر نشان داد که تنها حضور گوشی‌های هوشمند حتی زمانی که دستگاه‌ها خاموش هستند، ظرفیت شناختی را خدشه‌دار می‌کند. این مطالعه، اظهار می‌دارد که:

صرفاً حضور گوشی‌های هوشمند خود ممکن است منابع شناختی محدود را اشغال کند، درنتیجه منابع کمتری برای کارهای دیگر وجود دارد و موجب کاهش عملکرد شناختی می‌شود.

هیلتون، با توجه به مشکل سوءاستفاده از گوشی‌های هوشمند به‌عنوان یک مسئله اعتیادآور و درنهایت مجروح کننده تر از تنباکو، برخی از گزینه‌های بالقوه برای این بحران را ارائه می‌دهد. او پیشنهاد می‌کند:

نکاتی برای بهبود این وضعیت
از آنجایی که وضعیت در ایرانل به طوری شده است که نمی توان به صورت کامل گوشی هوشمند را از کودکان و نوجوانان گرفت، بهتر است با فرهنگ سازی برای فرزندان به نوعی آن ها را نجات دهید.

تاثیر منفی گوشی هوشمند در کودک

سعی کنید متوجه این موضوع باشند که گوشی مختص برقرار تماس تلفنی است و برای کار های دیگر از لپ تاپ خود استفاده کنند ، به عنوان مثال تلگرام را با لپ تاپ فعال کنند. در این حالت چه اتفاقی می افتد ؟ در نکته اول اینکه فرزند شما اشتراک تلگرام دارد و احساس کمبود در بین هم سن و سالان خود نخواهد داشت و اتفاق دوم این است که فرزند شما دیگر در وسط خیابان و شهر مشغول بررسی کردن پیام های دریافتی تلگرامش نیست و می تواند از منظره و جمع لذت ببرد. حتما می دانید که این کار فواید بسیار زیادی دارد و مثال زدن های بیشتر را به عهده ی خودتان می گذارم.

هشدارهای فرمان دهنده دستگاه
از اپلیکیشن‌هایی که در مورد سلامت روانی فعالیت دارند روی دستگاه‌ها نصب کنید، به عنوان مثال من یک اپلیکیشنی دیده بودم که اگر صفحه دستگاه شما تا ۲۰ دقیقه به صورت مداوم روشن باشد و یا به ازای هر ۱۵ دقیقه ۵ دقیقه به صورت کامل صفحه گوشی شما خاموش نشده باشد به شما اطلاع رسانی کرده و هر بار هم یکی از معایب استفاده مداوم را به شما گوش زد می‌کند. ما این ویژگی را بر روی کانکشن VPN برای آیفون و اندروید خود در نظر گرفته‌ایم و همچنین یک نوع وی پی ان برای خانواده ها تدارک دیدیم که در دستگاه فرزندان خود نصب شده و فقط سایت هایی که والدین اجازه می دهد را برای فرزندان ممکن می‌سازد، امیدوارم این نسخه به زودی منتشر شود و به دست شما برسد.

محدود کردن استفاده از تلفن‌های هوشمند در فضاهای عمومی
این ممکن است به‌صرفه جویی در زندگی عابران پیاده کمک کند، زیرا آن‌ها دیگر، ناخودآگاه در تقاطع‌ها توسط رانندگان یا دوچرخه‌سواران متلاشی نمی‌شوند.

استفاده از گوشی در فضای عموم

استفاده از تلفن مالیاتی
اگرچه به‌ظاهر سخت گیرانه است، اما این ممکن است سریع‌ترین راه برای پدر و مادر باشد که نه‌تنها از گوشی‌های هوشمند خود سوءاستفاده نکنند، بلکه از فرزندان خود هم مراقبت کنند. درآمد حاصل از مالیات به برنامه‌های بهداشت روانی پرداخت می‌شود که تمرکز بر وابستگی‌های تکنولوژیکی، برنامه‌های آگاهی‌رسانی و غیره دارد.
بسیاری از شرکت‌ها در تلاش برای ساخت گوشی‌های هوشمندی هستند که این اهداف را، دنبال کنند.

هیلتون در مورد اپل می گوید:

استیو جابز اپل، که بسیاری او را به‌عنوان یک قهرمان می‌پرستیدند، احتمال بیشتری برای انسداد بشریت نسبت به سایر رهبران کسب‌وکار در تاریخ را دارد.

با اشتیاق و یا ناخواسته، جابز ممکن است خطر ابتلا به‌سلامت روان “اعتیاد جدید” را با آیفون ایجاد کند، همراه با شیار سیلیکونی معروف توجه همه را به خود معطوف کرده است. گوشی‌های هوشمند گران هستند اما اپیدمی بی‌نظمی دارند و بدتر از آن‌که جامعه را تهدید می‌کنند.فرهنگ سازی برای کودکان

به صورت کلی هدف این مقاله کنترل مدت زمان استفاده از گوشی‌های هوشمند بود که پس از آن نیاز به کنترل در زمانی است که فرزند تصمیم به استفاده از گوشی هوشمند دارد و به اینترنت متصل شده است، در این مورد قبلا در مقاله‌ی محافظت از کودکان در اینترنت به صورت کامل صحبت کردیم. فقط دقت داشته باشید تمامی این موارد باید توسط خود کودک درک شود و این وظیفه والدین است که این موضوع را به خوبی برای کودک خود مطرح کنند.

منبع : http://fitnets.net/irreparable-impact-sm...owth-kids/
مطالعاتي که به تازگي انجام گرفته حاکي از آن است که تبلت‌ها و تلفن‌هاي همراه هوشمند به‌ويژه اگر کودک بلد باشد با استفاده از آن براي ديگران پيامک بفرستد يا پيامک‌هاي دريافتي را بخواند، الگوي خواب او را مختل مي‌کند و اين مساله نه فقط بر هوش کودک بلکه حتي بر رشد جسمي او نيز تاثير منفي خواهد داشت.
روشهای مطالعه
تعامل اجتماعي که از طريق اين ابزارها ايجاد مي‌شود، اتفاق مثبتي است، اما يادتان باشد کودک 12-8 ساله شما ممکن است از طريق تلفن‌همراه هوشمند خود قرباني «قلدري سايبري» همکلاسي‌هايش شود. از طرف ديگر از آنجا که اکثر تلفن‌هاي هوشمند، تبلت‌ها و... مجهز به برنامه‌هاي مکان‌ياب هستند، کودکان 6-5 ساله شما ممکن است قرباني يک کودک‌آزاري شوند.
انگیزه برای درس خواندن
با اينکه هنوز بررسي‌هاي کافي در زمينه شناسايي تاثير اين ابزارها بر سلامت رواني کودک انجام نشده، اما مطالعات اوليه نشان مي‌دهد استفاده بيش ‌از حد و مکرر از تبلت‌، آي‌فون و... تمرکز کودک را از بين مي‌برد و احتمال ايجاد رفتارهاي وسواس‌گونه را بيشتر مي‌کند.
...
تقویت مغز
لینک مرجع