تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: نکات حقوقی که لازم است هر شخصی آنها را بداند.
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت

یکی از شیوه های احقاق حق افراد در کنار پیگیری های قضایی، مطالبه ی اجرای تعهد افراد از سوی اداره ثبت اسناد و املاک است که به عنوان اجرای ثبت شناخته می شود. این شیوه از مطالبه و پیگیری تنها مختص اسنادی هستند که توسط این نهاد تنظیم و صادر شده باشد و محدودیت های قانونی ویژه ی خود را دارد.
در پیگیری های از راه اجرای ثبت تنها می توان اجرای تعهداتی را مطالبه نمود که به موجب سند رسمی ایجاد شده اند و افراد به موجب یک سند رسمی اجرای آنها را پذیرفته اند. البته نباید فراموش نمود که این اختیار قانونی برای پیگیری از طریق اجرای ثبت مانعی برای طرح دعاوی دادگستری نیست و مطالبه حق به کمک اجرای ثبت در واقع امتیازی است که قانون گذار برای دارندگان اسناد رسمی قائل شده است.
در ماده 65 قانون اجرای احکام مدنی خودروی شخصی در زمره ی مستثنیات دیون آمده است درحالی که در بیشتر شعب دادگاه های اجرای احکام خودروی شخصی فرد را اگر وسیله ی ارتزاق و کسب درآمد وی نباشد، قابل توقیف می دانند. مشابه همین نظر را اداره ی حقوقی قوه قضاییه نیز در پاسخ به سوال ارائه کرده و خودروی تاکسی را که وسیله ی امرار معاش است، قابل توقیف ندانسته است.

همین رویه نیز در توقیف اموال فرد مدیون از طریق اجرای ثبت رعایت می شود؛ در نتیجه خودروی شخصی فرد را چنانچه وسیله ی کسب درآمد وی باشد نمی توان توقیف نمود و چنانچه توقیف شود با اعتراض شخص متعهد به دادگاه رفع توقیف خواهد شد. وجود همین اختلاف نظر زمینه ای را برای ابتکار عمل وکلا فراهم می کند تا با استدلال های منطقی و قوی ثابت نمایند که خودروی شخص مدیون وسیله ی ضروری زندگی وی نبوده و می توان آن را توقیف نمود. از این رو استفاده از دانش و توانایی وکلای متخصص در این حوزه شانس بیشتری به شما برای رسیدن به حق خود خواهد داد.

منبع مطلب: https://dadsun.ir/توقیف-خودرو-از-طریق-اجرای-ثبت
آیا خودروی زوج قابل توقیف است؟
همانطور که مشاهده می کنید، در میان مستثنیات دیون نامی از خودرو برده نشده است زیرا امروزه غالب افراد برای سهولت در رفت و آمد خود از خودروی شخصی استفاده می کنند و به طور معمول وسیله ی ضروری زندگی به حساب نمی آید؛ از همین رو خودروی شخصی زوج قابل توقیف بابت مهریه می باشد.

البته باید فرضی را نیز در نظر داشت که خودروی زوج ابزار کار و امرار معاش وی باشد که در این صورت چون به عنوان مستثنیات دین شناخته می شود و زوج به وسیله ی آن هزینه های زندگی خود را تامین می کند، قابل توقیف نیست.

نحوه ی توقیف خودرو برای مهریه به چه صورت است؟
برای توقیف خودرو از طریق دادگاه پس از تقدیم دادخواست مطالبه ی مهریه و تامین خواسته، استعلامی از پلیس راهور درخواست می شود و به موجب آن استعلام خودرو یا خودروهایی که به نام زوج وجود داشته باشد توقیف سندی می شوند. به عبارت بهتر با توقیف سندی خودرو، زوج امکان نقل و انتقال سندی خودرو را نخواهد داشت. چنانچه زوج علیرغم توقیف سندی خودرو از پرداخت مهریه امتناع کند، زوجه می تواند با مراجعه به شعب اجرای احکام دادگاه ها درخواست اجرای حکم مطالبه ی مهریه و توقیف فیزیکی خودرو را بنماید که بدین شیوه خودرو توقیف و به پارکینگ فرستاده می شود. نباید فراموش کرد که در زمان توقیف فیزیکی خودرو، زوجه الزاما باید مکان دقیق خودرو را برای توقیف اعلام کند. روند مشابهی در توقیف خودرو از طریق اجرای ثبت نیز طی می شود که مزیت آن سرعت عمل بیشتر و هزینه کمتر است.
منبع:https://dadsun.ir/توقیف-خودرو-لیزینگی-برای-مهریه
اعسار مدیرعامل شرکت

آیا مدیرعامل شرکت می تواند درخواست اعسار کند؟
پاسخ این سوال به این نکته برمی گردد که آیا مدیرعامل یک شرکت تاجر تلقی می شود یا خیر. برای پاسخ به این سوال یادآوری این نکته لازم است که شرکت های تجاری شخصیت حقوقی دارند و این شرکت ها هستند که مستقلا تاجر تلقی می شوند و درخواست اعسار از شرکت های تجاری پذیرفته نمی شود.

ولیکن در این خصوص که آیا شرکاء، سهامداران و مدیران این شرکت ها نیز تاجر تلقی می شوند یا خیر می بایست چنین اظهارنظر کرد بطور کلی صرف مدیر عاملی یک شرکت تجاری یا سهامدار بودن در یک شرکت تجاری باعث تاجر تلقی شدن افراد نمی شود. برای مثال اگر شخصی به عنوان مدیرعامل یک شرکت تجاری منصوب شود و در کنار این شغل نیز به تجارت در زمینه های دیگر اشتغال نداشته باشد، این فرد تاجر شناخته نمی شود ؛گرچه در یک شرکت تجاری مشغول به فعالیت است. این شخص تنها کارمند موظف آن شرکت تجاری بوده و می تواند درخواست اعسار نماید. در مقابل اگر مدیرعامل یک شرکت تجاری در کنار این مقام و شغل خود، به تجارت دیگری نیز مشغول باشد و مطابق قانون تاجر تلقی شود، درخواست اعسار از وی پذیرفته نمی شود و باید اعلام ورشکستگی کند اگرچه دیون او به فعالیت های تجاری اش نیز مرتبط نباشد.

النهایه درخواست اعسار از مدیرعامل یک شرکت چنانچه او به تجارت اشتغال نداشته باشد، اعم از اینکه مرتبط با فعالیت های شرکت بوده یا خیر، پذیرفته می شود.

منبع مطلب: https://dadsun.ir/اعسار-مدیر-عامل-شرکت
وکیل خوب باید در دفاع از حق موکل خویش، «بند زندان» را بر «بند وجدان» ترجیح دهد و «داد بینوایان» را در نوای «داد» فریاد بزند. از انزوا، پروایی نداشته باشد و البته فریاد را پایان سکوت نداند. انعطاف نظر داشته باشد و پذیرای اندیشه های نو و نظرات مخالف باشد. اندیشمند بوده و رهرو مسیر اندیشه ورزی. تبسم گفتاری داشته باشد و لطافت رفتاری. از پویایی فکری بهره ببرد و از ایستایی اندیشه گریزان.
وکیل کسی که از طرف شخص دیگری – اعم از حقوقی یا حقیقی – به موجب عقد وکالت برای انجام کاری مأمور می‌شود.نایب السلطنه را در دوره صفویه وکیل می‌گفتند و عنوان وکیل الرعایا هم از همین‌جا برخاسته است. می‌توان برای وکیل متخصص حد و مرزی مشخص کرد که در چه زمینه‌ای اجازه وکالت از طرف شما دارد و در چه زمینه‌ای خود شخص باید برای آن کار حضور داشته باشد
شرایط صدور قرار تامین خواسته
صدور قرار تأمین به درخواست خواهان یا نماینده او نیاز دارد. پس درخواست کننده باید نفع، سمت و اهلیت قانونی داشته باشد.خواسته باید منجز (قطعی) باشد؛ یعنی حق مورد ادعای متقاضی باید قطعیت داشته و قابل مطالبه باشد و تحقق وجود آن موقوف به وقوع یا عدم وقوع حادثه‌ای در آینده نباشد. میزان خواسته باید معلوم یا عین معین باشد؛ یعنی خواسته باید مالی بوده و مستقیماً قابل ارزیابی به پول باشد.

ماده ی ۱۱۷ قانون آیین دادرسی مدنی درباره ی ابلاغ قرار تامین خواسته و اجرای آن می گوید :

قرار تامین باید فوری به خوانده ابلاغ و پس از آن اجرا شود. درمواردی که ابلاغ فوری ممکن نباشد و تاخیر اجرا باعث تضییع یا تفریط خواسته گردد ابتدا قرار تامین اجرا و سپس ابلاغ می شود.
حکم کیفری؟
شکایت کیفری را، باید ابتداء به مرجعی بنام دادسرا برده شود و پس از انجام تحقیقات در کلانتری و بعد از آن در دادسرا , جهت رسیدگی به دادگاه فرستاده شود. اگر بروز جرم برای دادگاه اثبات شود، دادگاه برای مجرم مجازات تعیین می کند. به این حکم که از سوی دادگاه اعلام می شود حکم کیفری گفته می شود.

مراحل انجام شکایت کیفری
شکایت کیفری در دادسرا مطرح می شود یعنی شما شکوائیه را خطاب به دادستان می نویسید، مشخصات و آدرس شخصی که از او شکایت دارید را به همراه مشروح شکایت در شکوائیه می نویسید و همچنین مدارک و مستندات خود را به شکوائیه پیوست می کنید. نوشتن شکوائیه کیفری نیاز به فرم مخصوصی (دادخواست) ندارد اما بهتر است شکایت نامه مرتب از نظر جمله بندی باشد.
به محض ارسال درخواست خود از طریق سامانه دادسان، رزومه ی وکلای طلاق متخصص و با تجریه را بگیرید. در واقع ما در دادسان این امکان را فراهم میکنیم که شما رزومه، شرح سوابق و همچنین نتیجه ی نظرسنجی سایر کاربران در مورد وکلای طلاق را بررسی کرده و در نهایت با توجه به مشکل حقوقی و بودجه ی مورد نظرتان بهترین خدمات را از بهترین وکیل متخصص طلاق در کمترین زمان دریافت کنید.

وکلای طلاق ما همواره با دانش به روز خود و همگام با تغییرات جدید قوانین طلاق، برای حل مشکلات طلاق شما آمادگی خواهند داشت.
https://dadsun.ir/lawyers/%D9%88%DA%A9%D...8%A7%D9%82
به محض ارسال درخواست خود از طریق سامانه دادسان، رزومه ی وکلای طلاق متخصص و با تجریه را بگیرید. در واقع ما در دادسان این امکان را فراهم میکنیم که شما رزومه، شرح سوابق و همچنین نتیجه ی نظرسنجی سایر کاربران در مورد وکلای طلاق را بررسی کرده و در نهایت با توجه به مشکل حقوقی و بودجه ی مورد نظرتان بهترین خدمات را از بهترین وکیل متخصص طلاق در کمترین زمان دریافت کنید.

وکلای طلاق
ما همواره با دانش به روز خود و همگام با تغییرات جدید قوانین طلاق، برای حل مشکلات طلاق شما آمادگی خواهند داشت.
فرآیند مطالبه مهریه، توقیف منزل مسکونی برای مهریه، توقیف مستمری یا حقوق برای مهریه و هر نوع توقیف اموالی در جهت وصول دین مهریه، پیچیدگی ها و جوانب بسیاری دارد. تعدد مسیر های قانونی برای وصول مهریه، انتخاب بهترین و کم هزینه ترین مسیر را دشوار می سازد. لذا توصیه می گردد اگر قصد ارائه دادخواست مطالبه یا توقیف اموال مدیون را دارید یا دادخواست شما در حال بررسی می باشد، از مشاوره حقوقی یا حضور وکیل در این مسیر بهره ببرید. استفاده از مشاوره حقوقی و استخدام وکیل متخصص مطالبه مهریه، وصول کامل حقوق شما را میسر میکند.
با پیشرفت جوامع و گسترده تر و پیچیده تر شدن قوانین، نیاز مردم به یک وکیل کاملا مشخص است اما ضرورت دیگر استفاده از خدمات یک وکیل حقوقی خوب زمانی آشکار می شود که بدانیم تعداد زیادی از وکلا تجربه و تخصص کافی را در بسیاری از پرونده ها ندارند به همین علت استفاده از خدمات حقوقی یک وکیل حقوقی مجرب پیشنهاد می شود. خوشبختانه در این زمینه دادسان بستری را فراهم کرده تا شما بتوانید بهترین وکیل حقوقی را با توجه به نیاز خود پیدا کنید.
صفحه‌ها: 1 2
لینک مرجع