تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: تالاسمی مینور چیست؟ و چه تاثیری بر وضعیت کوهنورد مبتلا به تالاسمی مینور دارد؟
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
[تصویر:  ClickHandler.ashx?ru=http%3a%2f%2fwww.nl...4962BBC5D1]

برخی کوهنوردان از وجود بیماری بنام تالاسمی مینور در خود اظهار نگرانی می کنند. این بیماری چیست و چه تاثیری بر روند کوهنوردی و ورزش فرد دارد؟


تالاسمی یک بیماری کم خونی ارثی است که بعلت جهش کروموزومی در سلولهای بدن بوجود می آید. این جهش باعث می شود که بدن و بافتهای خونساز نتوانند بطور طبیعی خون مورد نیاز بدن و با کیفیت را بسازند.این بیماری در بدن انسان به سه شکل خود را نشان می دهد.

نوع شدید این بیماری که به آن تالاسمی ماژور می گویند بعلت کم خونی شدید در بدن علائم خاصی دارد که باعث می شود این افراد وابسته به تزریق ماهیانه خون گردند. در نوع متوسط آن (تالاسمی اینترمدیت) که میزان هموگلوبین خون حدود 7 تا 9 می باشد خیلی وابسته به انتقال خون نیست. ودر نوع خفیف این بیماری که به آن تالاسمی مینور می گویند بیمار صرفا علائم آزمایشگاهی دارد و معمولا میزان هموگلوبین این افراد نرمال و یا کمی پایین است ولی گلبول های قرمز یا همان سلولهای خونی آنها بسیار کوچکتر از سلولهای خون طبیعی است. این افراد معمولا آنمی یا کم خونی خفیفی دارند ولی این کم خونی خفیف هیچ مشکلی در زندگی عادی آنها ایجاد نمی کند و بهیچوجه به تزریق خون نیز نیازی ندارند.

این بیماری در کشور ما جزو بیماریهای شایع می باشد و در استانهای شمالی کشور از شیوع بالاتری برخوردار است. برخی از کوهنوردان نیز مبتلا به این بیماری یا تالاسمی مینور می باشند و علاقمندند به ورزش کوهنوردی خود نیز ادامه دهند و از این ورزش لذت ببرند. با توضیحات داده شده معلوم می شود افرادی که مبتلا به تالاسمی شدید یا ماژور و همچنین تالاسمی متوسط هستند در ارتفاعات بالاتر از2800 تا 3000 متر دچار مشکلاتی ناشی از کمبود اکسیژن خواهند بود ولی افرادی که مبتلا به تالاسمی مینور هستند همچون افراد عادی براحتی می توانند به ارتفاعات بالاتر صعود نمایند و جای هیچگونه نگرانی نیز برای این افراد وجود ندارد و توصیه می شود کلا فراموش کنند که به بیماری خاصی مبتلا می باشند.-

البته باید در نظر داشت که عوامل دیگری که باعث کم خونی در این افراد می شود وجود نداشته باشد. بطور مثال در بانوان بعلت خونریزی های ماهانه بدلیل اینکه هر ماهه مقداری خون بطور فیزیولوژیک دفع می گردد نسبت به آقایان در معرض بیشتری در ابتلا به کم خونی می باشند که باید با مصرف قرص های آهن تحت نظر پزشک آن را درمان نمایند تا در صعود به ارتفاعات دچار مشکل مضاعف نگردند.

لازم به توضیح است که در کشور ما آزمایشات بالینی قبل از ازدواج جهت شناسایی این بیماری و با هدف جلوگیری از انتقال ارثی آن به فرزندان بطور روتین انجام می شود و براحتی قابل شناسایی است.خاطرات یک آتش نشان

پس سفارش نهایی به کوهنوردانی که صرفا مبتلا به بیماری تالاسمی مینور می باشند این است که به هیچوجه نگران بیماری تالاسمی خفیف خود یا تالاسمی مینور در صعود به ارتفاعات نباشند و همچون افراد عادی به صعود های خود ادامه داده و از ورزش مورد علاقه خود لذت ببرند.


تالیف: دکتر حمید مساعدیان

عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی

-----------------------------------------------
خاطرات یک آتش نشان
لینک مرجع