تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: دیوارکوب چوبی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
طریقه نصب دیوارکوب تمام چوب
روش معمول در اجرای دیوارکوب های MDF و PVC زیرسازی اولیه جهت عبور لوله ها٬ کابلها و ایجاد سطحی تراز و یکدست برای قرار دادن قطعات دیوارکوب می باشد. لذا زیرسازی اولیه در اجرای پروژه از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. فاصله و تعداد خطوط (در اجرای پروژه دیوارکوب MDF نوع و تعداد پروانه ها ) باید به گونه ای انتخاب شوند که استحکام پوشش نهایی را در برابر ضربه و لرزش حفظ نمایند .

در نصب دیوارکوب در مواردی که نیاز به خم نمودن دیوارکوب تمام چوب می باشد نظیر پوشش دادن برخی نقاط سقف و قوس ها طبق طرح اولیه پروژه٬ به دلیل افزایش فشار ناشی از انحنای دیوار پوش و همچنین محدودیت در میزان انعطاف دیوارکوب با توجه به جنس آن٬ باید روش مناسبی جهت ثابت نگه داشتن قطعات مورد استفاده قرار گیرد.

این موضوع در مورد نصب دیوارکوب های MDF از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد زیرا در این صورت نمی توان از پروانه برای ثابت نگه داشتن قطعات استفاده نمود و از آنجا که میزان داخل هم رفتن قسمت نر و ماده در این نوع دیوارکوب ناچیز است با کمترین ضربه ممکن است قطعات جابجا شده و از محل خود خارج شوند .

شیار کناری دیوارپوش های MDF بطور معمول کمتر از انواع PVC می باشد اما به هر حال این شیار ها باید به حدی باشند که از کنار هم قرار گرفتن مناسب قطعات اطمینان حاصل شود .

روکش دیوارکوب باید سطحی یکدست داشته و بخوبی لبه های نری و مادگی دیوارکوب تمام چوب را پوشش داده باشد تا با نصب قطعات فواصل بین نری و مادگی بدون روکش نمانند .

از نکات مهم دیگری که در اجرای پروژه های دیوارپوش و نصب دیوارکوب چوبی باید مورد توجه قرار گیرد انتخاب نوع و طرح قرنیز و لبه های کنج ( تاشو ها ) می باشد .

معمولا قرنیز های پی وی سی بصورت نر و ماده توخالی بوده که میتوان قسمت زیرین را ابتدا به دیوار متصل نمود و سپس بل عبور سیمها و یا لوله های با قطر کم، قسمت نما را بر روی آن قرار داد از معایب این نوع قرنیز میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

به دلیل پوشش ندادن تمامی قسمتهای نما توسط قسمت زیر کار در قرنیزهای PVC معمولا باید زیر کار٬ مقداری بالاتر از سطح زمین نصب شود که اگر در هنگام نصب دیوارکوب دقت کافی نشود قرنیز ظاهری زیبا و مناسب نخواهد داشت و یا اصلا نمی توان سطح رویی را جا زد !

1- طریقه نصب دیوارکوب PVC
پلی وینیل کلراید یا همان پی وی سی (PVC) نوعی ترموپلاستیک می باشد که در شرایط کنونی یکی از با ارزش ترین محصولات پتروشیمی می باشد که در سال های اخیر جایگزین مواد ساختمانی نظیر چوب، سفال و سیمان شده است.
لینک مرجع