تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: چطور اتاق کار خانگی طراحی کنیم
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
طراحی دفتر کار در منزل با توجه به تغییر سبک کار در دنیای امروز و عدم نیاز به حضور در اداره و محیط های کاری خارج از خانه اهمیت بسیار بالایی دارد. به طوریکه در تمام دنیا بخش مهمی از طراحی دکوراسیون منزل را به طراحی اتاق کار خانگی اختصاص می دهند. سپری کردن زمان زیاد در اتاق کار و نیاز به آرامش و تمرکز برای بالا بردن راندمان کاری از جمله دلایل اهمیت بسیار زیاد دیزاین اتاق کار در منزل می باشند. اگر به دنبال ایجاد فضایی عالی برای تلفیق صحیح کار و زندگی هستید و هدفتان طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کار و مطالعه در منزل می باشد، ادامه این مطلب را بخوانید.
طراحی دفتر کار در منزل در مکان مناسب
اولین و مهم ترین نکته ای که در طراحی و دیزاین اتاق کار در منزل باید مد نظر داشته باشید، انتخاب مکان مناسب برای آن می باشد. با توجه به اینکه محیط کار نیاز به آرامش و سکوت بالایی دارد، در نتیجه بهتر است اتاق هایی را انتخاب کنید از سالن پذیرایی و آشپزخانه فاصله داشته باشند. البته نکته مهمی که در انتخاب اتاق وجود دارد این است که ابتدا باید ببینید که در کدام نقطه از خانه خود راحت تر هستید. به عنوان مثال، اگر مادر هستید بهتر است اتاق کارتان به گونه ای باشد که کودکان خود دسترسی راحتی داشته باشید و در حین کار بتوانید محیط خانه را به خوبی مدیریت کنید.
فضای کافی به اتاق کار اختصاص دهید
با توجه به نوع فعالیتی که قصد دارید در اتاق کار خود انجام دهید باید بتوانید فضای مناسبی را از نظر ابعاد برای آن در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر تنها به یک میز و صندلی نیاز دارید که بتوانید کامپیوتر و یا کتابهای خود را بر روی آن قرار دهید با شرایطی که نیاز به میزهای بزرگ و ابزارهای هنری و یا کاری مختلف وجود دارد تفاوت زیادی خواهد بود. در طراحی اتاق کار در منزل قبل از زیبایی باید به آسایش و راحت بودن رفت و آمد به اتاق توجه داشته باشید. با در نظر گرفتن تعداد وسایل ضروری مورد نیاز و حذف غیر ضروری ها در اتاق می توانید محل مناسبی را برای راه اندازی دفتر کار در خانه انتخاب کنید.
نقش میز و صندلی را در طراحی دفتر کار در خانه جدی بگیرید
علاوه بر توجه به زیبایی محیط، در مرحله اول باید به راحتی و سلامتی خودتان در آن توجه داشته باشید و این دو نباید از هم جدا باشند. در نتیجه بعد از انتخاب اتاق مناسب، لازم است یک میز و صندلی مناسب و استاندارد با توجه به نوع فعالیت خود انتخاب کنید. عرض میز باید به گونه ای باشد که وسایلتان کاملا مرتب روی آن قرار گیرد و علاوه بر این، ارتفاع آن نیز نباید باعث شود تا به گردن آسیب وارد شود. در حالت کلی بهتر است میزهایی را برای طراحی دکوراسیون اتاق کار در خانه انتخاب کنید که حدود 70 تا 75 سانتی متر ارتفاع داشته باشند. البته با کمی هزینه بیشتر می توان میزهایی را انتخاب کرد که ارتفاع قابل تنظیم داشته باشند و برای تمام افراد با شرایط جسمی مختلف کاملا متناسب خواهد بود.

صندلی علاوه بر جنبه زیبایی که در محیط دارد، باید از نظر ارگونومیک کاملا متناسب با ساختار بدن فرد باشد. صندلی های چرخدار با تکیه گاه مناسب انتخاب کنید. چون استاندارد نبودن صندلی خیلی زود بر سلامتی گردن و شانه ها و کمر اثر منفی می گذارند.
منبع: مجله تخصصی دکوراسیون داخلی دکونیوز
لینک مرجع