تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: انفجار اتمي
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
يك انفجار اتمي چه مشكلاتي را بوجود مي‌آورد ؟
1- نور سفيد خيره كننده : اولين عارضه پيش آمده از انفجار اتمي نور سفيد خيره كننده اي است كه همه جا را روشن مي كند ( چيزي شبيه به نور رعد وبرق ، ولي چندين برابر قويتر ) اين نور از تمام پرتوهاي مرئي و نامرئي تشكيل شده كه موقع نگاه كردن به آن سريعاً افراد را نابينا مي كند .
2- گرماي فوق العاده زياد : يك بمب اتمي معمولي مي تواند در موقع انفجار چندين ميليون درجه گرما ايجاد كند (چند برابر گرماي كره خورشيد ) اين گرماي فوق العاده زياد مي تواند همه چيز را به خاكستر سفيد تبديل كند ، تمام اشياء را سوزانده و تمام فلرات را ذوب ميكند و تا مسافت چند كيلومتر دورتر ايجاد سوختگي هاي بسيار شديد درانسان ميكند .
3- موج انفجار فوق العاده قوي : اين موج بصورت يك طوفان بسيار بسيار قوي با سرعتي معادل 3400 متر در ثانيه حركت كرده كه فشار هواي آن به چند صد اتمسفر مي رسد . اين موج انفجار طوفاني همه اشياء و اجسام را تا مسافت چند كيلومتر به هوا پرتاب مي كند .
4- تشعشعات راديواكتيو : اين تشعشعات فوق العاده خطرناك و مرگ آور ، به محض ايجاد انفجار در همه جهات پخش شده و تا مدتهاي طولاني در محيط باقي ميمانند و در همه چيز ذخيره مي شوند ، خاك و هوا را آلوده كرده و يا وارد بدن موجودات زنده از جمله انسانها شده و باعث بروز بيماريهاي مرگ آور يا سرطانهاي مختلف مي شود .
5- باران اتمي : چنانچه در هنگام انفجار اتمي ، منطقه ابري باشد ، تشعشعات راديواكتيو درون ابرها ذخيره مي شوند و اگر اين ابر در سرزمين ديگري ببارد، تمام قطرات آب باران حاوي راديواكتيو بوده و آن مكان را هم آلوده مي كند .
6- خاكستر اتمي : تمام ذرات گرد و خاكي كه بعد از انفجار اتمي به هوا مي رود و يا روي زمين مي نشيند حاوي مقادير زيادي راديواكتيو مي باشند ؛ كه اگر اين ذرات گرد وغبار روي هر شي يا جانداري بنشيند آنها را آلوده ميكند و باعث بروز بيماريهاي متعدد در انسان و حيوانات و گياهان مي شود .
7- زمستان اتمي : خاكسترها وذرات گرد و غبار ايجاد شده از انفجارات ، درهواپراكنده شده و نور خورشيد را به خارج از جو زمين منعكس مي كنند، بطوريكه تقريباً وضعيت تاريكي برقرار خواهد شد و در نتيجه كره زمين سرد مي شود . اولين تأثير زمستان اتمي بر روي گياهان وكشاورزي خواهد بود و بعد ازآن مرگ سريع پرندگان و افزايش بيش از حد حشرات است.
یه نکته ::: تجربه ی تلخی از هیروشیما :::
جهت به حداقل رساندن عارضه ناشی از تشعشعات اتمی با پوشیدن لباس سفید رنگ می توان باعث انعکاس تشعشات و در نتیجه جلوگیری از سوختن بدن شد .
جالب اینجاست که بدونید زنان ژاپنی که کیمونو فرضاً سیاه و سفید راه راه پوشیده بودند آن قسمت از لباسشان که سفید بود بدون هیچ گونه مشکلی و سالم مانده بود و قسمتهای کدر و سیاه رنگ لباس بدلیل جذب تشعشعات و حرارت به کلی سوخته بود . (مانند گوشتی که بر روی توری حرارت می دهند و جای خط های توری بر گوشت جای می ماند ، جای خطوط سیاه لباس بر روی بدن آنان سوختگی به جای گذاشته بود و آن قسمت از بدن که پارچه سفید محافظ آن بود بدن تغییر و سالم مانده بود ).

راستی یه نکته جالب دیگه اینکه اشیایی که ایجاد سایه می کنند هم محافظ مناسبی جهت کاهش آسیبهای ناشی از تشعشعات می باشد .
لینک مرجع