تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: وجود "آکاستیو" عامل گسترش آتش در حادثه بوده است
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در خصوص حادثه آتش سوزی در خیابان سرافرازان گفت: این حادثه در یك ساختمان در دست احداث رخ داده و هنوز علت آن مشخص نشده است.
معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در خصوص حادثه آتش سوزی در خیابان سرافرازان گفت: این حادثه در یك ساختمان در دست احداث رخ داده و هنوز علت آن مشخص نشده است.

جلال شیركوبیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان ، افزود: این حادثه در ساعت ۱۳ و ۵۹ دقیقه به ما اطلاع داده شد، اما نیروهای ایستگاه ۲۳ آتش نشانی مشهد كه فاصله اندكی با محل حادثه داشتند، پس از رویت دود ناشی از این حادثه به سرعت و قبل از اطلاع ستاد فرماندهی خود به محل اعزام شدند و كار اطفای حریق را انجام دادند.

وی در پاسخ به ادعای برخی از شاهدان حادثه مبنی بر امتناع آتش نشانان از اطفای حریق به بهانه عدم داشتن دستور از طرف پایگاه فرماندهی آتش نشانی مشهد، تصریح كرد: چنین چیزی محال است و آتش نشانان پایگاه ۲۳ مشهد كه به محل رسیده بودند ابتدا شروع به اطفای حریق كردند و پس از مشخص شدن گستردگی آتش درخواست كمك كرده كه براساس این درخواست ۷ پایگاه آتش نشانی دیگر مشهد كه شامل دو پایگاه امداد و نجات نیز بود، به محل اعزام شده و به اطفای حریق پرداختند.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی مشهد در خصوص علت گستردگی این آتش سوزی كه منجر به مرگ ۶ نفر از كارگران این ساختمان شده بود، گفت: در این محل از آكاستیو استفاده شده كه ماده ای اشتعال زاست و مقدار زیادی از این مواد در اطراف ساختمان بدون رعایت نكات ایمنی در فضای باز قرارداده شده بود كه با شروع آتش سوزی این مواد به سرعت آتش گرفته بود، ضمن اینكه وزش باد نیز به گسترش آتش به طبقات بالاتر ساختمان كمك كرده و آتش سوزی به سرعت گسترش یافت.

وی افزود: این ساختمان در حال ساخت بوده است و هیچ گونه امكانات اطفای حریق در آن وجود نداشته و به دلیل اینكه پله فرار نیز هنوز ساخته نشده بود كارگران موفق به فرار نشده بودند.

شیركوبیان ادامه داد: مواد موجود در این ساختمان، به سرعت مشتعل شده و گاز حاصل از اشتعال آن با یك بار تنفس فرد را دچار آسیب و عملا فلج می كند، ضمن اینكه در این ساختمان كه دارای ۶۲ واحد بوده است، تنها آب برای ساخت و ساز وجود داشته در حالی كه می شد از هم اكنون امكانات اطفای حریق را در ساختمان پیش بینی كرد.
[تصویر:  ed69a71bda9f7c0baf93a70f066acfb1.jpg]

[تصویر:  d0f8d5c18d3fa8999a694e838c1a7c19.jpg]

[تصویر:  63b8dcabedb1a7f8b66acf6f6ac9038c.jpg]

[تصویر:  959476ee39173254ba9ce4c1f8cd076f.jpg]


خاطرات یک آتش نشان
واااایی کارگرای بیچاره
یه سوال:
مگه کاربرد آکاستیو چیه؟!!
اگه اشتباه نکنم ، آکوستیو همان یونولیت هایی هست که تو ساختمان ها به عنوان عایق صوتی ، حرارتی بین دیوارها استفاده میشه و چیزی که من تو تبلیغ این ها دیده بودم این بود که ضد حریق هستن !!!
اما ماجرای این اتفاق چی بوده ... Icon_smile_dontknow

[تصویر:  pe6.jpg]
سلام
و اما ماجرايي كه شاهد جان پرسيدن
خدمت با سعادتتون عرض كنم كه همونطور كه شاهد جان فرمودن اين عايق ها بايد ضد حريق باشن
منظور از ضد حريق اينه كه شعله رو انتقال نميدن
يني اصلاً شعله ور نمي شن
يني اگه ما يه شعله نزديكشون كنيم
نبايد شعله ور بشن فقط بايد ذوب بشن ذوب
--------------------------------------
اما متاسفانه تو اين ساختمون از عايق استاندارد استفاده نشده
كارگر نصاب آسانسور در حال جوشكاري در طبقات بالاتر بوده كه ريزش گدازه هاي حاصل از جوشكاري به پايين و (از روزنه هاي ساختمان) اين آكاستيو ها شعله ور ميشن و . . . . .
------------------------------------------
من شنيدم كه آكاستيو ها چيني بودن
اما شنيدن كي بود مانند ديدنThinkIcon_smile_dontknow
خاطرات يك آتش نشان
Icon_smile_dontknowکه این طور ...خوب یکم اطلاعات بیشتر در مورد این سیستمهای اکاستیو و انواعش ندارید؟ ممنون میشمIcon_smile_roseemdadgar_smiley
قدس بررسي مي کند ؛ استفاده از پلي استايرن «آکاستيو» در ساخت و سازها ضمانت اجرايي ندارد

[تصویر:  1-13.jpg]

طيراني: مدتي است استفاده از آکاستيو يا پلي استايرن در ساخت و سازهاي واحدهاي مسکوني مشهد مطرح شده، اما در خصوص مزايا و معايب استفاده از آن به طور مناسب اطلاع رساني نشده است.
يک مهندس عمران در اين خصوص مي گويد: استفاده از «پلي استايرن» يا آکاستيو در ساخت واحدهاي مسکوني موجب مي شود تراکم مصالح بيشتر شود، چون هر چه سطح مصالح صاف و صيقلي تر باشد، ميزان تراکم بيشتر مي شود و هوابندي و مسدود کردن کامل منافذ در بنا امواج صوتي را بيشتر منعکس مي کنند.
اميد روح بخش ادامه مي دهد: گر چه عايق بودن بلوکها و تراکم ساختار آنها متفاوت است، اما با توجه به آنکه مي توان ميزان تراکم مواد در بلوکهاي يونوليتي را تا حد زيادي افزايش داد، به مراتب سطح اين بلوکها صاف تر از ساير بلوکها بوده و در انعکاس صوت تأثير بيشتري دارد.
وي مي افزايد: از آنجا که اين بلوکها از نظر مشخصات فني و ابعاد در وضعيتي يکسان تر از بلوکهاي سيماني و سفالي هستند و مسدود کردن منافذ و اتصالات آن از کيفيت بيشتري برخوردار است، عايق صوتي مناسب تري نسبت به ساير بلوکهاست.
به گفته روح بخش با بهبود کيفيت «پلي استايرن» مي توان اثربخشي آن را تا 100 درصد افزايش داد.
„ توليد گازهاي سمي
نايب رئيس و مدير فني سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي نيز در خصوص استفاده از «پلي استايرن» يا آکاستيو در ساخت و سازها مي گويد: نکته مهم در اين زمينه استفاده از «پلي استايرن» استاندارد و کندسوز است.
مهندس حسن پور حسيني ادامه مي دهد: نوع تند سوز و غير استاندارد «پلي استايرن» موجب توليد گازهاي سمي هنگام آتش سوزي مي شود.
وي مي افزايد: بايد اين سازه توسط افراد متخصص نصب شود تا تمهيدات لازم براي چسبندگي بين خاک و گچ و «پلي استايرن» به اندازه کافي انديشيده شده باشد؛ زيرا برخي مواقع جدا شدن «پلي استايرن» از خاک و گچ موجب خطراتي مي شود که خسارتهايي در پي دارد.
وي با اشاره به اينکه «پلي استايرن» بايد داراي نشان استاندارد ملي ايران و منطبق بر ضوابط مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن باشد، مي گويد: مراحل نصب نيز بايد توسط افراد متخصص انجام شود تا تمهيدات لازم براي پيشگيري از آتش سوزي انديشيده شود.
وي در خصوص ضمانت اجرايي استفاده از پلي استايرن خاطرنشان مي کند: از آنجا که پلي استايرن جزو يکي از انواع مصالح جديد است و مجريان ساختمان حق انتخاب نصب يا عدم نصب آن را دارند، اکنون ضمانت اجرايي براي نصب «پلي استايرن» در ساخت و سازها وجود ندارد.
مهندس پور حسيني تأکيد مي کند: استفاده از پلي استايرن استاندارد و کندسوز به لحاظ کاهش وزن و عايق صوت و حرارت داراي مزيت است و هزينه آن در ساخت و ساز پس از مدتي به دليل کاهش هزينه هاي انرژي جبران مي شود.
وي ادامه مي دهد: اگر چه استفاده از « پلي استايرن» آکاستيو در ساخت و سازهاي مشهد رواج يافته، اما چندان چشمگير نيست و لازم است دستگاه هاي اجرايي نقش تشويقي براي استفاده از اين فناوري نوين را در ساخت و سازها داشته باشند.

لینک منبع:
http://www.qudsdaily.com/archive/1389/ht...age27.html
لینک مرجع