تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: اصول كمكهاي اوليه در زلزله
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
[تصویر:  null]
سالانه در جهان چندین زلزله اتفاق می افتد که برخی از آنها خفیف و نامحسوس و برخی دیگر شدید است و خسارت های جانی و مالی فراوان در بردارد. بنابراین توصیه های ایمنی در زمینه زلزله، نسبت به حوادث دیگر، اهمیت خاصی دارد.

رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله از آنجا که زلزله خبر نمی دهد باید پیش از وقوع آن تدابیر ایمنی خاص و مهمی به شرح زیر اندیشیده شود:
1- اجرای دستورالعمل های نحوه قطع جریان آب، برق، گاز و سایر امکانات خدماتی در منزل:

الف- گاز:
معمولاً شیر اصلی گاز بر روی لوله ورودی و پس از کنتور نصب می شود و دسته آن به رنگ قرمز یا نارنجی است.
ب- برق:
فیوز اصلی برق در طبقه همکف یا زیرزمین و در زیر کنتور قرار دارد.
در صورتی که در مجتمع های آپارتمانی زندگی می کنید، محل فیوز برق خانه خود را به نام خود مشخص کنید.

ج- آب:
شیر اصلی ورود آب به منزل در همان محلی است که لوله آب وارد خانه می شود، این شیر جنب کنتور اصلی قرار دارد.
۱- در ساعت های اولیه بعد از سانحه، از غذاهای کنسروی استفاده کنید، و از روشن کردن وسایل پخت و پز غذا خودداری کنید. در صورت ضرورت به کارگیری این وسایل، سعی کنید از گاز سفری و یا منقل ذغالی در خارج از خانه استفاده کنید. 2- مکانی را انتخاب کنید که همه اعضای خانواده بعد از وقوع زمین لرزه، در آنجا جمع شوند. 3- یک یا چند نقطه امن را در هر اتاق انتخاب کنید تا در مواقع ضروری بتوانید به آن نقطه پناه ببرید. 4- نقاط امن محل کار و سکونت خود را در روی نقشه ای مشخص کنید و آن را در اختیار نزدیکان خود قرار دهید. 5- تمرین های دوره ای نجات از خطرهای زمین لرزه را که در مدارس و از طریق رسانه ها آموزش داده می شود، انجام دهید و این برنامه را هر چند وقت یک بار تکرار کنید. 6- دوره کمک های اولیه به ویژه آموزش احیای قلبی و ریوی را از طریق هلال احمر شهر خود و یا سایر مراجع ذیصلاح بیاموزید. 7- از استحکام و مقاومت ساختمان محل زندگی خود در برابر زمین لرزه مطمئن شوید. عواملی چون کم بودن شیب زمین، بالا بودن سختی زمین، اسکلت بندی محکم و اصولی ساختمان، سقف ساختمان، نقشه متقارن ساختمان و کیفیت مصالح و کیفیت ساخت ، در ایمنی ساختمان نقش بسیار مهم و اساسی ایفا می نماید. احداث ساختمان در نزدیکی گسل ها، لبه پرتگاه ها و شیب ها، مجاورت دیوارهای حائل غیر مقاوم، مجاورت ساختمان های غیر مقاوم، نزدیکی ساختمان های بلند، باعث آسیب پذیری ساختمان در زمان وقوع زمین لرزه خواهد بود. 8- در ساختن بناهای جدید، اصول و مقررات ایمنی و مقاومت ساختمان در برابر زلزله را به دقت رعایت کنید. 9- محل خواب شما نباید در کنار پنجره، زیر لوستر، تابلو، آینه و سایر اشیای شکننده و آویزان باشد. 10- راهروها و خروجی های منزل را بررسی کنید و وسایلی را که ممکن است بعد از وقوع زلزله سد راه شوند از آن مکان ها دور کنید. 11- وسایل سنگینی را که هنگام وقوع زلزله ممکن است سقوط کنند، مانند کتاب ها، گلدان های آویز و لوسترها، در محل خود محکم کنید. 12- اشیای بزرگ و سنگین را در قفسه های پایین تر قرار دهید و قفسه ها را محکم به دیواره متصل کنید. 13- اشیایی را که در قسمت خارجی ساختمان قرار دارند، مانند کولر، گلدان های پشت پنجره و ظروف مواد غذایی، در جای مناسبی قرار دهید یا در جای خود ثابت کنید. 14- شیروانی و کلاهک دودکش های بخاری را که در زمان وقوع زلزله ممکن است سقوط کنند، بازرسی کنید. 15- ذخیره آب و غذا (ترجیحاً به صورت کنسرو) به اندازه مصرف سه روز آماده کنید. در صورتی که این ذخایر به صورت کنسرو نباشد، باید هر دو هفته یک بار، آنها را تجدید کرد تا فاسد نشوند. 16- همواره کیف امداد و نجات هلال احمر را در منزل آماده داشته باشید. 17- مواد شیمیایی سمی و خطرناک را در ظرف پلاستیکی مطمئن و در پایین ترین قسمت گنجه ها و دور از دسترس کودکان قرار دهید. 18- حتماً برای جلوگیری از حوادث ناشی از زلزله یک کپسول آتش نشانی در منزل داشته باشید و حتی الامکان آن را در آشپزخانه قرار دهید. همچنین نحوه استفاده از آن را بیاموزید و به کلیه اعضای خانواده نیز آموزش دهید. 19- نزدیک ترین محل های امدادرسانی مانند جمعیت هلال احمر، راهداری، آتش نشانی و قرارگاه نیروی انتظامی را که در هنگام حادثه می توانند به شما کمک کنند، شناسایی کنید. 20- از مهندس طراح ساختمان جهت بررسی ساختمان دعوت به عمل آورید و درباره چگونگی راه های مراقبت از خانه با او مشورت کنید. 21- خانه، خانواده و اموالتان را در برابر زلزله بیمه نمایید.
رعایت نکات ایمنی هنگام وقوع زلزله حتماً در هنگام وقوع زلزله به نکات زیر توجه کنید:
1- اگر ساختمان مسکونی شما با خطر ریزش رو به رو است، به پناهگاه ها یا نقاط امن بروید.
2- از آسانسور استفاده نکنید و از اشیای بلند، سنگین و ناپایدار فاصله بگیرد. 3- اگر در داخل ساختمان هستید روی زمین بنشینید و به کمک بازوها و دست های خود، سر و پشت گردن را محافظت کنید، یا این که زیر یک میز محکم بنشینید و به پایه آن بچسبید؛ و یا زیر درگاهی یا گوشه های اتاق بایستید. 4- اگر در اتومبیل هستید، آن را در سمت راست خیابان متوقف کنید تا سمت چپ، برای عبور خودروهای امدادی، باز باشد، سپس اتومبیل را خاموش کنید ولی کلید را از جایش بیرون نیاورید. در داخل اتومبیل بمانید و از رادیو برای گرفتن اطلاعات بیشتر کمک بگیرید. 5- رو یا زیر پل ها یا گذرگاه ها رانندگی نکنید. 6- اگر در مکان های عمومی نظیر فروشگاه، سینما یا ساختمان های پر ازدحام هستید، از هجوم به سمت درهای خروجی خودداری کنید. فقط سعی کنید از ویترین ها، قفسه ها و سایر اشیای سنگین فاصله بگیرید. 7- در صورتی که روی ویلچر هستید به جای امن پناه ببرید. 8- اگر در آزمایشگاه ها و مکان های مشابه هستید تا حد امکان از مواد شیمیایی دور شوید. 9- برای دریافت آخرین اطلاعات و راهنمایی لازم به رادیو گوش دهید. 10- از تلفن، جز در موارد ضروری، استفاده نکنید؛ خطوط تلفن باید برای تماس های ضروری آزاد باشند. 11- اگر هنگام وقوع زمین لرزه در حال خارج شدن از ساختمان و یا خارج از آن بودید اولین کاری که باید انجام دهید این است که سر خود را در مقابل خطر ریزش به کمک اشیایی مانند کیف، کتاب و یا تخته محافظت کنید. در صورت در دسترس نبودن این اشیا، از پشت دستتان استفاده کنید. 12- اگر در خارج از منزل هستید به نقطه امنی دور از ساختمان ها، درختان و سیم های برق پناه ببرید. 13- مراقب خیابان های دارای شکستگی، شکاف های زمین، آتش سوزی و ترکیدگی لوله های آب باشید تا هنگام گریز از خانه صدمه نبینید. 14- فوراً از خیابان ها و کوچه های تنگ و باریک خارج شوید. 15- از پل های عابر پیاده و پل های ماشین رو دور شوید. 16- از دیوارهای سنگ کاری شده، بخاری دیواری و شیشه های بزرگ فاصله بگیرید. 17- تا توقف کامل زلزله در جای خود بمانید.
اگر در مکان های عمومی نظیر فروشگاه، سینما یا ساختمان های پر ازدحام هستید، از هجوم به سمت درهای خروجی خودداری کنید. فقط سعی کنید از ویترین ها، قفسه ها و سایر اشیای سنگین فاصله بگیرید.
پس از وقوع زلزله چه باید کرد؟
الف- اگر در داخل ساختمان هستید:
1- آرامش خود را حفظ کنید و دیگران را نیز به آرامش دعوت کنید.
2- برای مقابله با خطرهای ناشی از پس لرزه احتمالی آماده باشید. 3- برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی ، جریان برق را قطع کنید و شیر گاز را ببندید. اگر شیر گاز شکسته است و بستن آن امکان پذیر نیست، به سرعت محل را ترک کنید. 4- اگر آب هنوز در لوله ها جریان دارد، چندین ظرف آب ذخیره کنید و شیر را ببندید. در صورتی که جریان آب قطع شده است، برای تهیه آب ضروری، از قالب های یخ درون یخچال و منبع آب استفاده کنید. 5- اگر آتش سوزی در داخل ساختمان رخ داده است، فوراً برای جلوگیری از سرایت آن به سایر مناطق، آتش را مهار کنید. اگر آتش سوزی تا حد زیادی گسترش یافته است محل را ترک کنید. 6- برای نجات مجروحان و زیر آوارماندگان، به خصوص افراد آسیب پذیر نظیر کودکان، سالمندان، معلولان و بیمارانی که در همسایگی شما هستند، بشتابید. 7- افرادی را که به شدت مصدوم شده اند، حرکت ندهید، مگر آن که خطر خفگی آنها را تهدید کند. 8- رادیوی خود را روشن بگذارید تا از آخرین اخبار و دستورالعمل ها مطلع شوید. 9- از تلفن جز در مواقع ضروری استفاده نکنید. اِشغال نبودن تلفن به کسانی که از حادثه نجات یافته اند امکان می دهد که با شما تماس بگیرند و شما را راهنمایی کنند. 10- از مصرف مواد خوراکی آلوده و یا موادی که در معرض شیشه های شکسته قرار گرفته اند خودداری کنید. 11- منزل را بازدید کنید تا از خرابی های مخفی مطلع شوید. 12- اگر بوی گاز به مشامتان می رسد، کلید برق را روشن یا خاموش نکنید و از وسایل برقی به هیچ وجه استفاده نکنید. از روشن کردن کبریت ، فندک ، سیگار و چراغ خودداری کنید. به سرعت شیر اصلی گاز را ببندید و در صورت امکان درها و پنجره ها را باز کنید. 13- تا حد امکان برای پیدا کردن مکان های نشست گاز و نقاطی که در معرض خطر آتش سوزی هستند از چراغ قوه استفاده کنید. 14- در ساعت های اولیه بعد از سانحه، از غذاهای کنسروی استفاده کنید، و از روشن کردن وسایل پخت و پز غذا خودداری کنید. در صورت ضرورت به کارگیری این وسایل، سعی کنید از گاز سفری و یا منقل ذغالی در خارج از خانه استفاده کنید. 15- درِ کمدها و قفسه ها را، در مواقع ضروری، با احتیاط باز کنید و مراقب سقوط اشیا باشید. 16- از شایعه پراکنی پرهیز کنید.
ب- اگر در خارج از ساختمان هستید:
1- از تجمع در خیابان ها بپرهیزید و مسیرها را، برای عبور و مرور وسایل نقلیه امدادی، باز بگذارید.
2- به تماشای مناطق اطراف نروید و از نزدیک شدن به ساختمان های تخریب شده خودداری کنید. 3- به سیم ها و کابل های برق دست نزنید. 4- با امدادگران و نیروهای انتظامی در امر کمک رسانی همکاری کنید ولی مانع و مزاحم فعالیت آنها نشوید. 5- بعد از وقوع زمین لرزه، افراد زیادی می توانند به شما کمک کنند. با والدین و مربیان خود صحبت کنید یا از آنها بخواهید در مورد چیزهایی که شما را ناراحت می کند، با مددکاران هلال احمر، صحبت کنند. 6- بعد از زمین لرزه، از ناحیه تخریب شده دور شوید تا آن ناحیه پاکسازی شود. 7- تجهیزات کمکی را برای احتمال وقوع زمین لرزه های بعدی نگهداری کنید. 8- سعی کنید تا سه روز پس از حادثه، از خودروی شخصی استفاده نکنید.[تصویر:  null]
ralph lauren uk
nike shoes
ray ban sunglasses outlet
michael kors uk
nike shoes
louboutin shoes
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
nike outlet
kate spade sale
ugg boots
ugg outlet
oakley sunglasses
ugg boots
pandora jewelry
ray ban sunglasses outlet
nike store
ugg outlet
ugg outlet
ugg outlet
michael kors outlet
nike blazer pas cher
ugg boots
ugg boots
los angeles lakers jerseys
chicago bulls jersey
michael kors handbags
kate spade outlet
michael kors outlet
nike air huarache
michael kors outlet
ugg boots
ray ban sunglasses outlet
green bay packers jerseys
ugg outlet
michael kors outlet online
true religion outlet
coach outlet
coach bags
michael kors uk
ugg boots
michael kors outlet
cheap ugg boots
polo ralph lauren
colts jerseys
coach outlet
armani exchange
michael kors handbags
toms shoes
coach outlet
christian louboutin sale
ed hardy uk
ugg boots
nike outlet
new england patriots jerseys
nike blazer
valentino outlet
cheap jordan shoes
bills jerseys
ugg outlet
christian louboutin shoes
ugg boots
converse trainers
ugg boots
cowboys jerseys
coach outlet
ugg outlet
ugg boots
chiefs jersey
pandora outlet
nike shoes
ugg boots
adidas nmd
oakley sunglasses
pittsburgh steelers jersey
longchamp handbags
jordan shoes
ugg boots
michael kors outlet
miami heat jersey
supra sneakers
oakley sunglasses
ugg outlet
kobe 9
michael kors outlet
jerseys wholesale
true religion outlet
michael kors handbags
ed hardy
yeezy boost 350 white
versace jeans
mont blanc outlet
nhl jerseys
yeezy boost 350 white
mlb jerseys
coach outlet
ferragamo outlet
polo ralph lauren outlet
nike air force 1
ed hardy uk
fitflops
coach outlet
nike tn
michael kors outlet
broncos jerseys
polo ralph lauren
nike factory outlet
ralph lauren outlet
ugg boots
ugg boots
nike huarache
michael kors handbags
sac longchamp
fitflops sale
reebok shoes
coach bags
nike huarache
gucci sito ufficiale
oakley sunglasses
rolex replica
jordan shoes
christian louboutin shoes
christian louboutin shoes
coach outlet
moncler jackets
christian louboutin shoes
ugg boots
hugo boss sale
oakley sunglasses
clippers jersey
coach outlet
ugg outlet
michael kors outlet
nike outlet
nike trainers
giants jersey
christian louboutin sale
coach outlet
cleveland cavaliers jerseys
ugg outlet
longchamp outlet
ugg boots
cheap jordan shoes
cheap nfl jerseys
ralph lauren outlet
nike huarache
michael kors uk
jimmy choo shoes
hugo boss sale
jordan shoes
ugg boots
nike shoes
hugo boss suits
nba jerseys
ugg outlet
coach outlet store online
new balance shoes
cheap oakley sunglasses
mbt shoes outlet
louis vuitton sacs
nike tn
ugg outlet
coach outlet online
oakley sunglasses
michael kors uk
fitflops sale
jordan shoes
kobe 9
ugg boots
ray ban sunglasses
mlb jerseys
jordan 4
nike shoes
rolex watches
cheap oakley sunglasses
ralph lauren uk
ralph lauren outlet
michael kors handbags
skechers shoes
jordan 8
jerseys wholesale
fitflops
nike outlet
ugg outlet
michael kors bags
new balance shoes
ugg boots
new york knicks jersey
nike free run
nike huarache
gucci sito ufficiale
ray ban sunglasses outlet
jordan 4
atlanta falcons jerseys
mont blanc outlet
pandora outlet
nike trainers
true religion outlet
nike huarache
ugg outlet
true religion outlet store
yeezy shoes
kate spade sale
ugg outlet
michael kors purses
ugg boots
ralph lauren outlet
air jordan uk
ugg outlet
prada outlet
ugg boots
michael kors purses
ray ban sunglasses
cheap ugg boots
nike roshe
polo ralph lauren
michael kors outlet
true religion outlet store
snapbacks wholesale
ugg boots
ray ban sunglasses
nike outlet
rolex watches
rolex replica watches
redskins jerseys
coach outlet
ralph lauren uk
ugg outlet
replica watches
michael kors outlet
cheap ray ban sunglasses
michael kors handbags
nike air huarache
ugg boots
ugg boots
ray ban sunglasses
mont blanc outlet
omega watches sale
jacksonville jaguars jersey
true religion outlet
ugg boots
toms shoes
polo ralph lauren
ugg outlet
ugg boots
nike air max 90
ed hardy
ecco outlet
jordan shoes
louboutin shoes
polo ralph lauren
ugg outlet
nike huarache
chargers jerseys
ugg outlet
michael kors outlet
ray ban sunglasses outlet
michael kors bags
louboutin shoes
browns jerseys
jordan 4
cheap ray ban sunglasses
michael kors handbags
polo ralph lauren
nike trainers
kate spade outlet
eagles jerseys
ugg boots
sac longchamp
omega watches sale
michael kors uk
ralph lauren
cheap ugg boots
nhl jerseys
mont blanc outlet
christian louboutin shoes
boston celtics jersey
coach outlet store
jordan shoes
michael kors handbags
oakley sunglasses
gucci shoes
ugg boots
rolex replica watches
nike outlet
ugg outlet
coach outlet
nike outlet
ugg boots
louis vuitton sacs
jets jersey
ray ban sunglasses outlet
michael kors outlet
michael kors handbags outlet
adidas nmd
nike store
ralph lauren polo
fitflops sale
ugg outlet
pandora outlet
prada outlet
polo ralph lauren
ugg boots
coach outlet online
coach factory outlet
nike air force 1
mont blanc outlet
ugg outlet
ugg outlet
coach outlet store
ugg outlet
converse trainers
coach outlet online
ray ban sunglasses
oakland raiders jerseys
carolina jerseys
49ers jersey
oakley sunglasses
oakley sunglasses
ray ban sunglasses
nba jerseys
louboutin shoes
coach outlet
kate spade sale
oklahoma city thunder jerseys
fitflops sale
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet
christian louboutin shoes
michael kors bags
ugg boots
michael kors bags
golden state warriors jerseys
michael kors outlet
coach outlet online
michael kors handbags
tennessee titans jersey
valentino outlet
ugg boots
polo ralph lauren
oakley sunglasses
ugg boots
ugg boots
coach outlet online
replica watches
ralph lauren outlet
nike free run
mont blanc outlet
versace jeans
michael kors outlet
true religion outlet
bengals jersey
fitflops shoes
ugg outlet
ugg boots
jordan shoes
ecco outlet
cheap ugg boots
ralph lauren uk
polo ralph lauren
polo ralph lauren
houston texans jerseys
ferragamo outlet
skechers shoes
ugg boots
michael kors uk
ray ban sunglasses
fitflops
ralph lauren outlet
baltimore ravens jerseys
coach outlet
jimmy choo shoes
michael kors outlet
ugg boots
armani exchange
ugg outlet
ugg outlet
snapbacks wholesale
ugg boots
jordan 8
ralph lauren polo
nike outlet
longchamp handbags
oakley sunglasses
new orleans saints jerseys
gucci shoes
nike shoes
michael kors handbags
adidas nmd
detroit lions jerseys
cheap basketball shoes
saics running shoes
michael kors uk
supra sneakers
longchamp outlet
rolex replica
michael kors uk
ugg boots
adidas nmd
nike roshe
minnesota vikings jerseys
cheap nfl jerseys
hermes belts
san antonio spurs jerseys
moncler jackets
nike blazer pas cher
nike blazer
nike factory outlet
michael kors bags
ralph lauren
pandora jewelry
yeezy shoes
hermes belts
ugg boots
air jordan uk
nike air max 90
michael kors bags
michael kors outlet online
dolphins jerseys
kate spade sale
michael kors handbags outlet
coach outlet
michael kors handbags
arizona cardinals jerseys
true religion outlet
michael kors handbags
pandora outlet
nike trainers
coach outlet store online
fitflops
polo ralph lauren
polo ralph lauren
jordan shoes
cheap basketball shoes
fitflops shoes
coach factory outlet
hugo boss suits
bears jerseys
ray ban sunglasses
mbt shoes outlet
jordan 4
seahawks jersey
coach outlet
coach outlet
ugg boots
ugg boots
coach outlet online
reebok shoes
saics running shoes
michael kors outlet
north face outlet
red bottom shoes
air jordans
baseball jerseys
longchamp outlet store
nike outlet
cheap jordan shoes
fitflops sale clearance
fitflops sale
louis vuitton handbags
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses
swarovski jewelry
jordan retro
doudoune canada goose
nike factory outlet
christian louboutin
ugg boots
coach outlet
ugg outlet
ugg outlet store
cheap nfl jerseys
oakley sunglasses
adidas yeezy
uggs australia
moncler jackets
north face uk
giuseppe zanotti
nike air max
nike running shoes
uggs uk
ugg boots
coach outlet
salvatore ferragamo outlet
true religion jeans
pandora jewelry
basketball shoes
louis vuitton
soccer jerseys
adidas outlet
ugg boots
burberry scarf
air max thea
ugg slippers
longchamp outlet
mulberry uk
botas ugg
prada handbags
ralph lauren outlet
moncler outlet
ugg boots
coach factory outlet
hollister clothing
nike air max schweiz
coach outlet
cheap mlb jerseys
cheap jordans
ralph lauren uk
christian louboutin outlet
goedkope uggs
pandora jewelry
ray ban sunglasses
canada goose outlet
michael kors handbags
cheap ugg boots
ugg boots
ugg boots on sale 70% off
canada goose uk
coach outlet
birkenstock sandals
michael kors outlet
birkenstock outlet
air jordan pas cher
cheap nfl jerseys
ugg boots clearance
ugg sale
true religion
nike air force 1
polo ralph lauren
ugg australia
pandora charms
nike blazer shoes
michael kors uk
canada goose jackes
true religion
juicy couture outlet
polo ralph lauren
oakley sunglasses
north face outlet 70% off
air jordan 14
moncler jackets
north face outlet
ray ban sunglasses
nike huarache
oakley canada
canada goose uk
supra shoes
coach factory outlet
under armour outlet
nike football boots
north face uk
snapbacks hats wholesale
ugg boots
versace sunglasses
ralph lauren uk
nike trainers
hermes bags
north face clearance
uggs outlet
salvatore ferragamo
michael jordan shoes
ugg uk
michael kors handbags
ugg boots
canada goose outlet
moncler sito ufficiale
ugg outlet
ralph lauren polo
ugg outlet
ugg slippers
jordan shoes
birkenstock sandals
pandora rings
coach factory outlet
coach outlet
moncler jackets
nike air max
christian louboutin
canada goose pas cher
cheap nfl jerseys
hermes belt outlet
cheap jordan shoes
air jordans
cheap oakley sunglasses
ugg schweiz
oakley sunglasses
north face outlet
ugg outlet
michael kors outlet clearance
beats by dre
burberry scarf
canada goose sale
fitflops sale clearance
superdry uk
jordan shoes
north face outlet
michael kors outlet
fitflops outlet
calvin klein outlet
ralph lauren pas cher
ugg boots
ugg boots
adidas store
nba jerseys
christian louboutin uk
ugg sale
nike air max
michael kors taschen
canada goose outlet
ugg boots
uggs classic boots
canada goose sale
ugg boots
cheap oakley sunglasses
ray ban sunglasses
coach factory outlet
coach outlet
tommy hilfiger canada
nike outlet
ugg australia
michael kors tote handbags
canada goose jassen
ugg boots
vibram fivefingers
dolce and gabbana sunglasses
longchamp handbags
adidas jeremy scott
uggs outlet
coach factory outlet
ugg boots
doudoune moncler
coach outlet
kate spade outlet
burberry outlet
kate spade outlet
mlb jerseys
pandora jewelry
cheap nfl jerseys
polo ralph lauren
true religion outlet
canada goose canada
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
nike store
michael kors outlet
supreme new york
coach outlet
fitflops
salvatore ferragamo shoes
montblanc pens
hermes birkin bag
cheap nhl jerseys
christian louboutin outlet
the north face canada
kate spade handbags
polo ralph lauren
oakley sunglasses
coach outlet
ugg boots
coach outlet store online clearances
blackhawks jersey
ugg boots
kate spade outlet
coach outlet
ugg boots
ugg sale
uggs sale
ugg clearance
cheap mlb jerseys
mont blanc pens
nike roshe run
louis vuitton outlet
north face jackets
ray ban sunglasses
longchamp outlet
new balance outlet
coach outlet
converse outlet
moncler jacken
cheap jordans
moncler outlet
ray ban sunglasses uk
moncler jassen
manolo blahnik shoes
ugg outlet
ugg outlet
christian louboutin
moncler jacka
adidas originals
hollister outlet
canada goose outlet
tory burch outlet
adidas outlet
ugg boots
chaussures christian louboutin
rolex watches
cheap ugg boots
christian louboutin shoes
pandora charms
true religion sale
michael kors handbags
adidas wings
cartier glasses
carrera sunglasses
ugg outlet
ugg australia
ugg boots
coach outlet
coach bags
prada outlet
longchamp outlet
coach outlet
the north face outlet
canada goose jacka
ugg australia
ray ban sunglasses
ugg on sale
ralph lauren outlet
ugg australia
michael kors outlet
air max pas cher
cheap jordans
ralph lauren skjorte
tory burch outlet
ugg boots
nike factory outlet
mbt shoes
polo ralph lauren outlet
oakley sunglasses
coach outlet
louis vuitton outlet
michael kors outlet
uggs outlet
the north face jackets
michael kors outlet
canada goose outlet
dior sunglasses
the north face
true religion jeans
prada sunglasses
adidas stan smith
kate spade outlet
moncler jackets
coach factory outlet
ugg australia
cheap jordans
ugg pas cher
ugg outlet
burberry outlet
armani sunglasses
cheap nfl jerseys
ray ban sunglasses
mbt scarpe
air max sko
ray ban canada
cheap uggs
nike outlet
nike air jordan
jordans
adidas shoes
ugg outlet
ugg boots
sac longchamp
ugg outlet
supreme uk
polo ralph lauren
michael kors outlet
polo ralph lauren outlet
coach outlet
ugg boots
ray ban sunglasses
nike huarache
ugg outlet
michael kors uk
canada goose canada
moncler jassen
north face outlet
oakley sunglasses
nike outlet
adidas football boots
ralph lauren outlet
uggs on sale
doudoune moncler
canada goose
pandora jewelry
coach outlet
replica watches
nike outlet store
burberry outlet
ray ban uk
mont blanc pens
manchester united jersey
uggs outlet
nhl jerseys
moncler jacken
ugg boots
canada goose
pandora uk
christian louboutin shoes
christian louboutin outlet
coach outlet
nike air max
cheap nfl jerseys
ugg boots
ralph lauren polo
coach outlet
michael kors outlet online
adidas stan smith
uggs clearance
polo ralph lauren
north face jackets
scarpe hogan
oakley sunglasses
ugg boots
ray ban sunglasses
coach outlet
michael kors outlet clearance
prada bags
ugg boots
nfl jerseys
polo ralph lauren uk
michael kors outlet 70% off
uggs slippers
adidas shoes
hermes outlet
oakley sunglasses
tory burch outlet
polo ralph lauren
oakley vault
prada outlet
oakley sunglasses
ralph lauren
uggs outlet
ugg outlet
fitflops
nfl jerseys
michael kors outlet
coach outlet
nfl jerseys
coach wallets
ugg boots
red bottom shoes
supreme clothing
ugg boots
pandora charms
ugg outlet
kate spade outlet
uggs outlet
true religion jeans
201711.3wengdongdong
مطالب خوبی بود به شرطی که مردم هم واقعا رعایت کنن
chenlina20180129
swarovski jewelry
true religion jeans
longchamp
jordan 3
hermes
cheap mlb jerseys
coach
ugg boots
coach
ugg outlet
flip flops
ugg australia
nike air
adidas slides
true religion jeans
mont blanc
snapbacks wholesale
coach outlet online
nike football boots
nike uk
polo shirts
manolo blahnik
ralph lauren outlet
supra shoes
canada goose down jacket
longchamp
north face
nike air max
nike air force
polo ralph lauren
cheap mlb jerseys
jordan shoes
true religion
doudoune canada goose
air max
oakley sunglasses cheap
michael kors handbags
michael kors handbags
nike sb
pandora charms
mcm bags
jordan
north face jackets clearance
baseball jerseys
supreme
ray bans
uggs
timberland boots
burberry outlet
north face outlet
pandora jewelry
jordan
air max plus
ugg boots sale
air max
moncler jackets
pandora jewelry
adidas flip flops
mac cosmetics
canada goose outlet
uggs outlet
ray ban sunglasses wholesale
jordan shoes
the north face
michael kors handbags
michael kors outlet
coach factory online
ray ban
mizuno running shoes
ugg boots
coach outlet
burberry outlet
air max
fitflops
air max 90
coach factory outlet online
moncler uk
michael kors outlet
cheap jordans
ugg outlet
converse
flops
ray ban
canada goose
rolex replica watches
stuart weitzman shoes
michaelkors outlet
roshe run
adidas wings
hermes bags
prada
adidas shoes
pandora jewelry
ugg
converse shoes
timberland boots
moncler outlet
juicy couture
coach outlet
converse shoes
nike factory outlet
prada handbags
ralph lauren
uggs outlet
the north face
air jordan 11
michael kors outlet online
kate spade outlet
ferragamo
nba jerseys
tory burch outlet
ugg boots
ugg outlet
coach outlet
air max 2018
jordan 8
christian louboutin
coach factory outlet
ugg outlet
oakley sunglasses wholesale
north face outlet
uggs outlet
flip-flops
cheap ray bans
timberland
longchamp handbags
louboutin
jordan 12
supreme uk
nike free
coach outlet online
ralph lauren outlet
polo ralph
nike flip-flops
true religion jeans
cheap nfl jerseys
michael kors outlet online
salvatore ferragamo
jordan
polo ralph
moncler jackets
pandora jewelry
ferragamo shoes
louboutin
adidas yeezy 350
polo outlet
dolce and gabbana
burberry scarf
coach
canada goose
ray ban
air max 2017
jordan 1
bottega veneta
nfl jerseys
christian louboutin
ray ban sunglasses
doudoune canada goose
nike free run
north face uk
coach outlet online
polo ralph lauren
ralph lauren
michael kors outlet
canada goose
ralph lauren
adidas jeremy scott
kobe 11
nike free
ugg boots
coach outlet online
nhl jerseys
canada goose
ugg australia
ray ban
nike air max
prada
jordan 6
jordan xx9
canada goose outlet
canada goose jackets
uggs outlet
ugg
michael kors outlet clearance
nike cortez
longchamp outlet
new balance
north face
nike outlet
north face
beats by dre headphones
fitflops
jordans
north face jackets
ugg boots
nike blazer
ugg canada
nfl jerseys wholesale
oakley sunglasses
canada goose outlet
birkenstock sandals
links of london
ralph lauren uk
ugg boots
mlb jerseys
jordan shoes
moncler
hermes outlet
true religion jeans
ugg outlet store
moncler
nike outlet
timberland outlet
air jordan
marc jacobs
baseball bats
supreme
coach handbags
nike blazer shoes
lebron 15
flops
michael kors
supreme
valentino shoes
cheap nhl jerseys
true religion jeans
ugg
cheap nfl jerseys
ugg boots
ugg
canada goose jackets
bcbg
nike store
nike free
ugg boots
blackhawks jersey
air max 1
adidas superstar
air jordan
north face
nike mercurial superfly
asics
air max
tod's shoes
ugg outlet
canada goose sale
jordans
louboutin
mulberry
canada goose jackets
michael kors outlet
mbt shoes
moncler
ralph lauren
ralph lauren
hermes
balenciaga shoes
nike huarache
ugg boots
louboutin
vibram fivefingers
mont blanc pens
polo ralph
ugg boots on sale
jordan shoes
nike outlet
nike outlet
michael kors outlet
michael kors taschen
ugg boots
christian louboutin
michael kors outlet
coach outlet online
timberland pro
pandora charms
cheap oakley sunglasses
kevin durant shoes
pandora charms
nike dunks
tory burch uk
air force 1
louboutin
ugg
north face jackets
ralph lauren
ray ban
scarpe hogan
asicsasics running shoes
ugg clearance
jordan 5
tommy hilfiger
air jordan
ugg boots
canada goose jackets
coach handbags
ugg boots
barcelona jersey
jordan shoes
nike shox
oakley sunglasses
oakley sunglasses
swarovski
canada goose canada
dansko shoes
moncler pas cher
kate spade outlet
jordans
pandora jewelry
rayban
air max 270
moncler outlet
air huarache
the north face
ugg boots
ray ban outlet
giuseppe zanotti shoes
nike lunarglide
ugg boots
uggs outlet
air max 97
nike air max
jordan 4
supreme outlet
oakley sunglasses
michael kors
adidas shoes
coach outlet online
ugg
north face
polo ralph lauren
adidas outlet
north face
adidas yeezy boost
ugg boots
kate spade
louboutin
uggs outlet
coach outlet online
balance shoes
moncler outlet
jordan
canada goose outlet
scarpe mbt
oakleys
flip flops
under armour outlet
longchamp outlet
north face uk
moncler
kate spade
burberry outlet canada
tory burch outlet
jordans
coach outlet
kate spade
canada goose outlet
north face outlet
air jordan
longchamp
nike tn
michael kors
michael kors handbags
coach outlet online
adidas outlet
cheap jerseys
ralph lauren
tory burch
michael kors
moncler
ugg boots
basketball shoes
ugg outlet
wholesale nfl jerseys
moncler
ralph lauren
coach factory outlet
cheap rolex watches
manchester united jersey
louboutin
adidas uk
uggs
coach handbags
ray ban sunglasses
nike huarache
oakley sunglasses
canada goose outlet
swarovski crystal
kate spade outlet
louboutin
nfl jerseys
air max 95
pandora jewelry
nike factory outlet
coach factory outlet
adidas stan smith
mont blanc
moncler outlet
michael kors
stan smith shoes
harden vol 1
oakley sunglasses
ugg outlet
michael kors outlet
nike roshe
the north face
prada bags
ugg outlet
adidas football boots
ray ban
soccer jerseys
louboutin
burberry outlet
birkenstock outlet
moncler jacken
canada goose coats
oakley vault
red bottoms
birkenstock shoes
chenlina20180129
nike air max 95
salomom shoes
coach outlet
pandora jewelry
longchamp bags
issey miyake
nike shoes
cheap nhl jerseys
michael kors outlet online
nike outlet store
ugg boots on sale 70% off
supreme clothing
fitflops shoes
coach outlet
coach outlet online
ralph lauren outlet
mlb shop
oakley sunglasses wholesale
jordan shoes
moncler jackets
salomom shoes
kate spade outlet online
pandora jewelry
moncler online
pandora
polo ralph lauren outlet
ray ban eyeglasses
adidas ultra boost
cheap jordans
louboutin shoes
nike requin
pandora
nike outlet
moncler outlet
canada goose jackets
mbt shoes
polo ralph lauren
salomon
saics running shoes
ralph lauren outlet
louboutin shoes
nike presto
ralph lauren outlet
pandora jewelry outlet
michael kors outlet
nike factory outlet
moncler outlet
nike soldes
supreme clothing
converse shoes
pandora charms outlet
dsquared2
ralph lauren outlet
nike tn pas cher
oakley sunglasses wholesale
ralph lauren uk
moncler jackets
adidas nmd runner
coach outlet
nike outlet
cheap jordan shoes
louboutin shoes
louboutin shoes
nike factory
polo ralph lauren
basket nike
true religion outlet
canada goose jackets
canada goose jackets
jordan 4
adidas football soldes
cheap jordans
true religion outlet
ugg boots clearance
nike chaussure femme
mulberry uk
polo ralph lauren outlet
ugg boots on sale 70% off
pandora
dsquared
reebok shoes
supreme shirt
ralph lauren outlet
prada shoes
moncler online outlet
manolo blahnik shoes
off white jordan 1
uggs outlet
moncler
ugg boots uk
christian louboutin shoes
yeezy
nike blazer
michael kors outlet online sale
off white nike
pandora outlet
fitflops sale clearance
kate spade
oakley sunglasses
canada goose outlet
ralph lauren uk
ferragamo shoes
jordans
soccer shoes
basket nike femme
off white shoes
kate spade handbags
ed hardy clothing
ugg boots
canada goose outlet
cheap basketball shoes
pandora outlet
pandora
ferragamo outlet
chrome hearts
christian louboutin sale
jordans
christian louboutin outlet
hugo boss sale
moncler jackets
canada goose jackets
lacoste outlet
dsquared
michael kors handbags
coach outlet
ugg boots clearance
pandora jewelry outlet
coach factory outlet
pandora
oakley sunglasses
canada goose jackets
ralph lauren outlet
pandora charms outlet
ralph lauren outlet
nike shoes
canada goose outlet
true religion jeans
ugg boots clearance
skechers outlet
nike air max 2017
ralph lauren outlet
dsquared2
jordan shoes
christian louboutin shoes
louboutin shoes
moncler online outlet
vibram fivefingers
adidas superstar
pandora charms
golden goose sneakers
vibram fivefingers shoes
nike shoes
ray ban eyeglasses
ralph lauren uk
nike air max
ralph lauren uk
jordan shoes
coach outlet online
coach factory outlet
christian louboutin sale
football pas cher
prada shoes
polo ralph lauren outlet
christian louboutin shoes
moncler jackets
ultra boost 3.0
pandora
nfl jerseys
coach outlet
adidas nmd
moncler online
pandora
coach outlet
canada goose jackets
cheap ray bans
nike soldes femme
golden goose shoes
adidas yeezy
coach outlet
ugg boots on sale 70% off
soccer boots
coach outlet online
christian louboutin shoes
jordan 8
christian louboutin shoes
ralph lauren uk
canada goose outlet
coach outlet online
moncler jackets
polo ralph lauren
mlb jerseys
fitflops sale clearance
air jordan 4
uggs outlet
supreme shirt
christian louboutin sale
pandora charms
true religion jeans
canada goose uk
nike shoes for women
coach outlet online
ugg boots
pandora jewelry
christian louboutin outlet
jordan shoes
true religion outlet
bottega
ralph lauren outlet
ugg boots clearance
louboutin shoes
coach outlet
ultra boost
coach outlet
nike huarache femme
true religion outlet store
nike requin pas cher
michael kors outlet clearance
ralph lauren uk
christian louboutin shoes
nike air max 90
vibram five fingers
mbt
kate spade outlet
oakley sunglasses
pandora charms
red bottom
new nike shoes
ralph lauren uk
supreme new york
coach outlet
ugg boots
true religion outlet
moncler online
ralph lauren outlet
nike shoes for men
christian louboutin shoes
christian louboutin shoes
coach outlet online
michael kors outlet online
longchamp outlet
red bottom shoes
ralph lauren outlet
fitflops
moncler online
pandora
hugo boss outlet
kate spade outlet online
uggs outlet
pandora jewelry
ralph lauren uk
canada goose jackets
coach outlet store online
ugg boots
moncler outlet
ray ban sunglasses
coach factory outlet
red bottoms
canada goose jackets
ugg boots on sale 70% off
moncler online outlet
kate spade outlet online
pandora outlet
christian louboutin shoes
hermes belt
kate spade outlet
cheap snapbacks
canada goose jackets
pandora jewelry outlet
golden goose sneakers
ugg boots
manolo blahnik outlet
nike air jordan
golden goose
mbt shoes
ray ban sunglasses
nike huarache
off-white clothing
adidas outlet
ray ban sunglasses
ugg boots
pandora jewelry
snapbacks wholesale
valentino
ugg boots clearance
prada outlet
coach outlet online
huaraches
michael kors outlet
canada goose
ugg boots clearance
giuseppe zanotti sneakers
michael kors
ecco shoes
polo ralph lauren
ugg boots
nike factory store
ugg boots
nike huarache
true religion outlet store
canada goose outlet
super dry
uggs outlet
christian louboutin shoes
canada goose jackets
off white clothing brand
pandora charms
off white clothing
football soldes
canada goose jackets
ray ban sunglasses
pandora
golden goose shoes
coach outlet online
louboutin shoes
oakley sunglasses wholesale
nike outlet store
fitflops sale clearance
ugg boots
coach factory outlet
louboutin outlet
ugg boots clearance
moncler jackets
jimmy choo outlet
ray ban sunglasses
nike factory store
air max 90
michael kors outlet
moncler jackets
christian louboutin outlet
ralph lauren uk
asics shoes
canada goose outlet
pandora charms outlet
longchamp handbags
louboutin shoes
moncler outlet
ugg boots clearance
mbt shoes outlet
ray ban eyeglasses
oakley sunglasses
adidas superstars
golden goose
reebok
cheap nfl jerseys
moncler online outlet
canada goose jackets
nike outlet
canada goose outlet
moncler uk
adidas yeezy
superdry clothing
kate spade outlet
off-white clothing
maillot football pas cher
jordan shoes
kate spade outlet
pandora charms outlet
ugg boots clearance
salomon
pandora jewelry
christian louboutin outlet
ugg boots
ugg boots
uggs outlet
longchamp outlet
coach outlet
ugg boots on sale 70% off
off white shoes
nike presto femme
nba jerseys
hermes belts
ray ban eyeglasses
クロムハーツ
off white outlet
polo lacoste
nike air max 95 ultra
jimmy choo shoes
true religion outlet
jordan shoes
off white
adidas outlet online
skechers shoes
coach outlet
jordans
bottega veneta
pandora charms
tn pas cher
nhl jerseys wholesale
louboutin shoes
kate spade outlet online
ugg boots clearance
kate spade outlet
coach factory outlet
coach outlet online
nike shoes
air jordan uk
ugg boots clearance
uggs outlet
oakley sunglasses wholesale
yeezy boost 350
fitflops sale clearance
fitflops sale
christian louboutin shoes
ugg boots
adidas shoes
prada handbags
true religion jeans
fitflops sale
basketball shoes
canada goose outlet
michael kors outlet online
canada goose uk
off white clothing
ralph lauren outlet
canada goose outlet
nhl jerseys
coach outlet online
off white jordan 1
christian louboutin shoes
canada goose jackets
manolo blahnik
valentino shoes
tods shoes
nike factory outlet
ralph lauren uk
converse trainers
giuseppe zanotti
tory burch handbags
ralph lauren outlet
ecco outlet
coach outlet
moncler outlet
pandora jewelry
ralph lauren uk
canada goose outlet
tory burch outlet
air jordan 8
coach factory outlet
cheap nba jerseys
ralph lauren uk
yeezy shoes
pandora
nike outlet
red bottom
issey miyake perfume
longchamp handbags
tods outlet
mulberry handbags
ed hardy uk
nike chaussure
yeezy boost 350 v2
red bottom shoes
nike blazer pas cher
supreme outlet
zzzzz2018.8.8
با تشکر از اینکه شما آموزش ها و نکات لازم و خبرهای مربوطه را قبل و بعد از وقوع بلایای طبیعی ذکر می کنید. خیلی مطلب مفیدی بود.
لینک مرجع