تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: فرودگاهها وزمستان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
فرودگاهها و زمستانAIRcraft rescue & fire fighting- مهمترین اصل ، آموزش پرسنل است که متاسفانه تا قبل بر این از آموزش پرسنل مجری برفروبی خبری نبود ! اما همه میدانیم که مهمترین اصل در همه امور بخصوص ایمنی ! آموزش ،آموزش و آموزش است . اگر بتوانیم از تجربیات افرادی که در فرودگاههای سردسیر کشور خدمت میکنند و سالهای سال با امکانات اندک سطوح پروازی را آماده نگه داشتند ، استفاده کنیم بدون شک مطالب و تجربیات خوبی را بدست می آوریم اما متاسفانه این تجربیات ارزشمند در همان شهرها و فرودگاهها مدفون میشود و کسی هم نمیداند که چه متاع با ارزشی را از کف میدهیم . البته هنوز هم دیر نشده و میتوانیم در دوره های مختلف این آموزشها را ارائه داد .

- نکته بعدی تهیه و تدوین دستورالعمل برفروبی هست که با تهیه این دستورالعمل بصورت مستند میتوان امور برفروبی و یخ زدایی را علمی ، کاربردی انجام داد ، اعزام کارشناسان مربوط به فرودگاههای دیگر کشورها و بازدید از تجربیات انها بسیار راهگشا میباشد .

- پیش بینی تجهیزات و امکانات مرتبط با برفروبی در فصل تابستان و مهیا نمودن انها قبل از شروع یخبندان و سرما مثل : تعمیر تجهیزات و خودروهای برفروب ، دپوی اوره و دیگر ملزومات .

- ایجاد شرایط مناسب برای نگهداری خودروها و تجهیزات برفروبی مثل : تامین گرمایش محل پارک خودروها ، اضافه نمودن الکل نود درصد به مخزن سوخت ( باک گازوئیل) یا نصب المنت حرارتی به مخزن گازوئیل خودروها ، تامین و استفاده از روغن هیدرولیک مخصوص یخبندان جهت تیغه های برفروبی، تعویض لبه های لاستیکی تیغه ها ، بازدید و احیانا" تعمیر جک های هیدرولیک و .....

- و مهم ترین اصل : بروز نمودن تجهیزات و امکانات برفروبی ! امروزه در کشورهایی که زمستانهای سختی دارند از حداکثر توان تجهیزاتی در امور برفروبی استفاده شده و بهترین خودروها را برای این امر استفاده میکنند بطور مثال اخیرا" ( دو یا سه سال قبل ) در کشورهای اروپایی از خودرویی بنام" جت بروم " در امر برفروبی استفاده میشود که این خودرو همزمان عملیات برفروبی ، انتقال برف به اطراف باند ، یخ زدائی ، خشک نمودن و جاروب سطح باند را انجام میدهد ( و البته چند عمل مهم دیگر ) و به عبارت دیگر یک خودرو کار ۴ خودرو راانجام میدهد ! حال خودتان حساب کنید که چقدر در وقت و هزینه ها و دیگر موارد صرفه جویی میشود !! در کشور ما یا بهتر بگم در فرودگاههای ما چندین خودرو دخیل در امر برفروبی هستند بدینصورت که : خودروی برفروب کار جمع نمودن برف به کناره ها ، خودروی برفخوار ( snow blower) کار انتقال برفهای انباشته ( snow bank) به بیرون باند ، خودروی اوره پاش کار اوره پاشی ، چندین خودروی دیگر کار تردد بروی اوره ها و بالاخره خودروی جاروب کار تمیز کردن نهایی را انجام میدهد و هر کدام ازاین خودروها اپراتور و راننده دارد و بسیاری هزینه های جانبی مربوط به تعمیر و نگهداری . امیدوارم روزی برسد که استفاده از تجهیزات مدرن و بروز دنیا سر لوحه کار مدیران قرار بگیرد .

نوشته مهدی سرگزیIcon_smile_rose
لینک مرجع