تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

نسخه‌ی کامل: مسجد دشتی در اصفهان
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
مسجد دشتی یکی از دیدنی های اصفهان است که مربوط به دوره ایلخانان می باشد . این مسجد مربوط به سدهٔ هشتم است و در روستای دشتی قرار دارد . این روستا از توابع برا آن جنوبی است و در 19 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان قرار دارد . هیچ کتیبه‌ای که تاریخ دقیق بنا یا نام سازنده مسجد را مشخص کند ، وجود ندارد. این مسجد به مسجد کاج که در تور اصفهان می بینید ، شباهت دارد که امروزه بصورت نیمه ویران درآمده است . این مسجد با شمارهٔ ثبت ۳۴۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

[تصویر:  dashti%201%201.jpg]
نقشه اصلی مسجد جامع دشتی شبستان گنبددار، راهروهای دو طرف، سر در بزرگ و صحن مقابل آن ، تشکیل شده است . به دلیل نامعلوم این بنا تکمیل نشده است . با بررسی های بنا در دوره های مختلف توقف در ساخت آن وجود داشته است . ناتمام ماندن تزیین و رها کردن کارها ، همه نشانه هایی از یک دوره آشفته اند .

اتاق مربع شكل اين مسجد که دارای ابعاد داخلي 10×10 و ابعاد خارجي 14×14 متر است، در جهت شرقی، غربی و شمالي داراي درگاه طاقدار عريض و بلند و در جهت جنوب، محراب آجري می باشد . قطر گنبد ۸/۹ متر ، و ایوان جلویی آن ۶/۹ متر عرض دارد.

اطراف این بنا تا یک متر از سطح زمین به بالا دیوار آجری و 1/5 متر دیگر روی آن را نرده آهنی قرار داده اند . اين بنا فاقد تزئینات است و هیچ کتیبه ای هم ندارد . تنها تزيينات آن ، آجركاري ها و کمی کاشي کاري است كه درقسمت جنوبي ايوان به كار رفته است .

[تصویر:  dashti%201.jpg]
لینک مرجع