ورود شما را به پایگاه اینترنتی امدادگران ایران خیر مقدم عرض می نماییم . جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید . جهت عضویت اینجا کلیک کنید.
تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران
عملكرد مغز - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران (http://www.emdadgar.com/forum)
+-- انجمن: امداد (/forumdisplay.php?fid=1)
+--- انجمن: آناتومی (/forumdisplay.php?fid=57)
+--- موضوع: عملكرد مغز (/showthread.php?tid=1206)

صفحه‌ها: 1 2


عملكرد مغز - sayeh - 2010/07/23 12:31 AM

عملكرد مغز:

عملكردهاي مغزي مانند تكلم،درك حواس،تفكر،عواطف و شناخت را روان مي گويند

مغز تشكيل شده از بخش هاي زير:
1)مخ
2)مخچه
3)ساقه ي مغز

_وزن مغز حدوداً 1300 گرم ،يعني 2% وزن تمامي بدن مي باشد.
_مخ يا نيمكره ي مغز داراي چين هاي زيادي بوده و از ماده ي خاكستري در سطح و ماده ي سفيد در عمق تشكيل يافته و وظيفه ي درك ،تفكر،حس ،حركت ،ديدن و شنيدن را بر عهده دارد.

ساقه ي مغز:
از مغز مياني ،پل مغزي و بصل النخاع تشكيل شده است و مسئول بسياري از اعمال حياتي مي باشد.

مخچه:
در زير و عقب مغز قرار گرفته و مركز حس عمقي و تعادل به شمار مي آيد.

نخاع:
كه در ادامه ي بصل النخاع قرار دارد و بصورت استوانه اي يا لوله اي عصبي در داخل مجراي مهره اي ادامه مي يابد و اطراف آن مانند مغز را پرده اي مغزي با مننژ و نخاع مايعي مغزي نخاعي قرار داشته كه مايعي شفاف است و در داخل مننژدور مغز جريان مي يابد.


RE: عملكرد مغز - yas2828 - 2011/11/05 03:36 PM

لطفا شکل مغز هم بگذارید وبیشتر درباره مغز توضیح بدین؟
ممنونم


مقايسه مغز زنان و مردان‌ - emdadgar_shahed - 2011/11/05 04:19 PM

مقايسه مغز زنان و مردان‌
آيا واقعا بين مغز زنان و مردان تفاوتي هست؟ در حال حاضر اختلاف‌نظرهاي فراواني در اين زمينه به چشم مي‌خورد. مطالعاتي كه تفاوت‌هاي مغز مردان و زنان را هدف گرفته‌اند، ...

[تصویر:  emdadgar13204980551.jpg]
آيا واقعا بين مغز زنان و مردان تفاوتي هست؟ مطالعات اوليه دانشمندان حاكي از اين بود كه مغز مردان از مغز زنان بزرگ‌تر است و از اين يافته، نتيجه‌گيري شده بود كه عملكرد مغزي مردان نسبت به عملكرد مغزي زنان برتري دارد. در حال حاضر اما اختلاف‌نظرهاي فراواني در اين زمينه به چشم مي‌خورد. مطالعاتي كه تفاوت‌هاي مغز مردان و زنان را هدف گرفته‌اند، عمدتا بر 3 موضوع متمركز شده‌اند: تفاوت در اندازه مغز، تفاوت در كورپوس كالوزوم و تفاوت در هيپوتالاموس.


الف) تفاوت در اندازه مغز

تقريبا تمام مطالعات نشان مي‌دهد كه در بدو تولد، مغز نوزاد پسر از مغز نوزاد دختر بزرگ‌تر است، چيزي بين 12 تا 20 درصد. اندازه دور سر نوزاد پسر نيز، به همين منوال، از اندازه دور سر نوزاد دختر بزرگ‌تر است. اما وقتي در همين سنين، اندازه مغز را با در نظر گرفتن وزن كلي بدن حساب مي‌كنيم، مي‌بينيم كه تفاوت چنداني بين اندازه مغز نوزاد دختر و پسر باقي نمي‌ماند.

در بزرگسالان، وزن مغز مردان بين 11 تا 12 درصد از وزن مغز زنان بيشتر است و البته بايد اين را هم
در نظر گرفت كه معمولا وزن مردان از وزن زنان همسن‌ خودشان بيشتر است. با اين حساب، شايد اندازه خالص مغز معيار مناسبي براي سنجش عملكرد آن نباشد. در حقيقت، مطالعاتي كه تفاوت‌هاي معناداري بين مغز زنان و مردان از نظر ساختاري قايل شده باشند، آنقدر ناچيزند كه مي‌شود گفت تفاوت‌هاي ساختاري در نيمكره‌هاي مغزي را از نظر نورولوژيست‌ها بايد ناديده گرفت.

ب) تفاوت در كورپوس كالوزوم‌

كورپوس كالوزوم، راه اصلي ارتباط بين دو نيمكره چپ و راست مغز است. بعضي تحقيقات اوليه حاكي از آن بود كه كورپوس كالوزوم در زنان، ساختار حجيم‌تر و متكامل‌تري دارد. اين مطالعات حتي در نشريات عمومي نظير مجله تايم (در 20 ژانويه 1992) و مجله نيوزويك (در 27 مارس 1995) نيز به چاپ رسيد، اما تحقيقات آتي نورولوژيست‌ها نشان داد كه كورپوس كالوزوم مردان و زنان نيز تفاوت معناداري با هم ندارد.

ج) تفاوت در هيپوتالاموس‌

به نظر مي‌رسد هيپوتالاموس تنها نقطه‌اي باشد كه در مغز مردان و زنان، تفاوت‌هاي معناداري نشان مي‌دهد، بويژه در دو قسمتش (ناحيه پره‌اپتيك و ناحيه سوپراكياسماتيك). ناحيه پره‌اپتيك در مردان حجمش بيش از دو برابر حجم همين ناحيه در زنان است. تعداد سلول‌هاي اين ناحيه در مردان نيز
بيش از دو برابر تعداد سلول‌هاي اين ناحيه در زنان است. اين تفاوت به طرز چشمگيري از سن 4 سالگي به بعد، بين دختران و پسران آشكار مي‌شود، يعني سلول‌هاي اين ناحيه از 4 سالگي به بعد در دختران كاهش و در پسران افزايش مي‌يابد. عملكرد دقيق اين ناحيه اگر چه هنوز بدرستي شناسايي نشده، اما احتمال مي‌رود در دوست‌يابي و همسريابي موثر باشد.

ناحيه سوپراكياسماتيك در هيپوتالاموس نيز مسوول تنظيم ريتم سيركادين و عملكرد تناسلي است. تعداد سلول‌هاي اين ناحيه و حجم اين ناحيه در مردان و زنان تفاوتي ندارد، اما شكل اين ناحيه در مردان و زنان، متفاوت است: در مردان، كروي است و در زنان، كشيده. شايد تفاوتي كه در شكل اين ناحيه بين زنان و مردان وجود دارد باعث شود ارتباطات اين ناحيه با ساير قسمت‌هاي مغز تحت تاثير قرار بگيرد.

خلاصه‌

خلاصه اين‌ كه به نظر مي‌رسد تفاوت‌هاي مغز زنان و مردان همچنان به مطالعات بيشتري نيازمند است تا بتواند تفاوت‌هاي رفتاري آنان را توجيه كند، اما نورولوژيست‌ها معتقدند بسياري از اين تفاوت‌هاي رفتاري، از قبيل تفاوت در قدرت حافظه، بيش از آن كه علل نوروآناتوميك داشته باشد، ريشه در تفاوت‌هاي فردي بين آدم‌ها دارد.


RE: عملكرد مغز - emdadgar_shahed - 2011/11/05 04:21 PM

[تصویر:  emdadgar13204980553.jpg]

Icon_smile_sick


RE: عملكرد مغز - sayeh - 2011/11/06 02:55 AM

وایی چه عکسی؟!
مغز انسانه واقعاً؟
پیداست جسدش تازه نیست اصلاً!!!


RE: عملكرد مغز - sadegh4246 - 2011/11/06 06:23 AM

اين يكي ديگه بايد تازه باشه!

[تصویر:  emdadgar13260496611.jpg]

[تصویر:  emdadgar13260496612.jpg]RE: عملكرد مغز - yas2828 - 2011/11/06 02:15 PM

عالی بودIcon_smile_applauseIcon_smile_applauseIcon_smile_applauseIcon_smile_applauseIcon_smile_applauseIcon_smile_applause


RE: عملكرد مغز - payam123 - 2012/03/13 07:01 PM

Icon_smile_roseIcon_smile_roseIcon_smile_roseIcon_smile_kissesIcon_smile_kissesIcon_smile_kissesIcon_smile_evil بسیار عالی بود خسته نباشید من که کارم حل شد حال کردم


RE: عملكرد مغز - shabab - 2012/06/05 05:36 PM

خیلی جالب بود ممنون


RE: عملكرد مغز - zende76 - 2012/08/07 02:14 PM

Icon_smile_donttellIcon_smile_donttellIcon_smile_donttellIcon_smile_donttellIcon_smile_donttellIcon_smile_donttellIcon_smile_shameIcon_smile_shameIcon_smile_shameIcon_smile_shameIcon_smile_shame