ورود شما را به پایگاه اینترنتی امدادگران ایران خیر مقدم عرض می نماییم . جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید . جهت عضویت اینجا کلیک کنید.
تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران
بیماریهای قلبی تا چه حد می تواند در ورزش کوهنوردی خطرناک باشد؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران (http://www.emdadgar.com/forum)
+-- انجمن: کوهنوردی (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: کوهنوردی و نجات در کوهستان (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- موضوع: بیماریهای قلبی تا چه حد می تواند در ورزش کوهنوردی خطرناک باشد؟ (/showthread.php?tid=1763)بیماریهای قلبی تا چه حد می تواند در ورزش کوهنوردی خطرناک باشد؟ - rescue - 2011/01/04 12:22 AM

[تصویر:  ClickHandler.ashx?ru=http%3a%2f%2fwww.de...1B6B84B99C]

بیماری های قلبی یکی از مشکلات جدی سلامتی در جوامع صنعتی است. همچنین علت اصلی مرگ و میر در جوامع امروزی نیز بدلیل نحوه زندگی ماشینی بیماری های قلبی عروقی است. انجام فعالیتهای ورزشی از جمله کوهنوردی و ورزشهای خاص طبیعت تا حدودی می تواند از بروز این بیماریها وشدت ضایعات آن پیشگیری کند.

متاسفانه بدلیل بی توجهی به علائم بیماریهای قلبی و عدم آشنایی با این علائم در بین بیماران و کوهنوردان در چند سال اخیر باعث بروز مرگ های تاسف بار کوهنوردان نام آشنا و شاید بسیاری دیگر که حتی اخبار آنها به ما نمی رسد شده است. درگذشت زنده یاد اسماعیل متحیرپسند در سال جاری و کوهنورد با سابقه زنده یاد ابراهیم شیخی در سالهای گذشته از این دست اتفاقات ناگوار بود.

اینگه چه بیماریهای قلبی نیاز به پیگیری و توجه خاص دارد و باید بطور جد جهت پیگیری و درمان اقدام کرد در این مقوله کوتاه نمی گنجد ولی ذکر این هشدار برای آن دسته از عزیزان کوهنورد که از بیماریهای قلبی رنج می برند لازم می باشد:


بيماران آشكار با علائم قلبي (آنژين ناپیوسته یا ناپایدار، سكته و ...) بطور جدی نبايد به ارتفاع بروند اما بيماران مبتلا به فشار خون كه تحت كنترل دارويي هستند و همیشه دارو های خود را همراه دارند و همچنين افرادي كه تحت عمل بای پس قلبي و آنژيوپلاستي قرار گرفته‌اند و در سطح دريا مشكل عملكردي ندارند به نظر نمي‌رسد مشكلي براي رفتن به ارتفاع داشته باشند.

بيماران مبتلا به آنژين(دردهای قلبی قفسه سینه) كه دارو مصرف مي‌كنند قبل از سفر به ارتفاع بايد حتماً با متخصص قلب یا پزشکان ارتفاع خود مشورت كنند. اين سؤال كه آيا ارتفاع يك عامل خطرآفرين براي افراد بدون علامت مبتلا به انسداد عروقي است هنوز بي‌جواب است. اما شواهد نشان مي‌دهند كه فاكتور مهمي نيست.

در هر صورت بیماری قلبی بیماری جدی است که بی توجهی به آن میتواند عوارض خطرناک حتی به قیمت جان انسان داشته باشد به آن بی توجه نباشیم.

با اقتباس از مطالب علمی کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنورد

تدوین:دکتر حمید مساعدیان

عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی

خاطرات یک آتش نشان