تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران
مشاوره در خرید کفش کوهنوردی - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران (http://www.emdadgar.com/forum)
+-- انجمن: کوهنوردی (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: کوهنوردی و نجات در کوهستان (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- موضوع: مشاوره در خرید کفش کوهنوردی (/showthread.php?tid=3303)

مشاوره در خرید کفش کوهنوردی - skate - 2011/11/15 01:31 AM

سلام و خسته نباشید

دوستان من می خوام یه کفش کوهنوردی سه فصل+یک روزه زمستون بخرم ، حدود 200 تومن.
کسی هست برند یا مدل خاصی رو بهم معرفی کنه؟

RE: مشاوره در خرید کفش کوهنوردی - emdadgar_shahed - 2011/11/15 02:01 AM

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

پوتین کوهنوردی یکی از لوازم اصلی کوهنوردی است. در صورتی که قصد کوهنوردی داشته باشید، تهیه‌ی یک پوتین کوهنوردی مناسب برای شما ضروری است. دقت کنید مستحکم بودن، تنها ویژگی یک پوتین کوهنوردی نیست و یک پوتین مناسب علاوه بر مستحکم بودن می‌بایست از قوزک و کف پای شما محافظت کند و هنگام راه رفتن روی صخره‌ها تکیه‌گاه مناسبی برای بدن شما باشد. توجه به نکات زیر به شما در خریداری یک پوتین مناسب کمک می‌کند.

پوتین‌هایی را انتخاب کنید که مستحکم و با دوام باشند و نسبت به حرارت و رطوبت عایق بندی شده باشند.

مطمئن شوید کفی پوتینی که می‌خرید در عین مستحکم و سفت بودن، انعطاف‌پذیر است.

پوتین‌های مناسب یک لایه‌ی چرمی باریک به‌عنوان کفی دارند. این کفی به کوهنورد کمک می‌کند بدون دغدغه انواع سطوح سفت و صخره‌ای را بپیماید. استحکام و منعطف بودن از ویژگی‌های ضروری کفی کفش کوهنوردی است.

هنگام خرید و امتحان کردن پوتین، پیش از بستن بندهای پوتین، پایتان را تا جایی که امکان دارد در داخل پوتین به قسمت جلو برانید و پنجه‌ی پایتان را کاملاً در جلوی پوتین قرار دهید تا بتوانید پوتینی با اندازه‌ی مناسب خریداری کنید.

پیش از خرید پوتین، حتماً آن را پوشیده، بند آن را بسته و با آن راه بروید.

پای شما در پوتین مناسب کاملاً راحت است. پوتین نباید هیچ ‌گونه فشاری بر انگشتان شست از لایه‌ی بیرونی و بر روی انگشت کوچکتان از لایه‌ی درونی و کناری و قوس استخوانی روی پایتان وارد نماید. پیش از خرید پوتین، با پوشیدن آن، بستن بندهایش و راه رفتن با آن می‌توانید از راحت بودن آن مطمئن شوید.

در هنگام خرید پوتین کوهنوردی، پس از پوشیدن پوتین و بستن بند آن، روی یک پای خود ایستاده و با پای دیگر خود به دیوار ضربه وارد کنید. اگر پوتین مناسب باشد در این حالت هیچ‌‌گونه ضربه‌ای به طور مستقیم به پایتان وارد نمی‌شود.

بعد از پوشیدن پوتین و بستن بندهای آن، با ایستادن روی کناره‌ی خارجی پای خود، مطمئن شوید پوتین از قوزک پایتان محافظت می‌کند.

در هنگام خرید پوتین به جنس آن توجه کنید. چرم، گورتکس (Gore-tex)، سیمپاتکس (Sympatex) و تین‌سولیت (Thinsulate) از جمله جنس‌های رایج می‌باشند.

پوتین‌های کوهنوردی گاهی از چرم ساخته می‌شوند، گورتکس (Gore-tex) و سیمپاتکس (Sympatex) نیز در ساخت پوتین‌ها استفاده می‌شوند و از ویژگی‌های آن‌ها قابلیت تنفسی و ضد آب و باد بودن می‌باشد. برخی از سازندگان نیز از لایه‌های گرمازای تین‌سولیت (Thinsulate) استفاده می‌کنند که عموماً در کفش‌های زمستانی و مستحکم کاربرد دارد.

برای هر برنامه کوهنوردی، از پوتین مناسب برای آن برنامه استفاده کنید.

هرگز از یک پوتین برای برنامه‌های مختلف استفاده نکنید. هر برنامه‌ی کوهنوردی متناسب با شرایط فیزیکی محیط کوهنوردی پوتین خاصی نیاز دارد. درضمن پوتین‌های تابستانی و زمستانی ویژگی‌های مختلفی دارند.

قبل از اولین استفاده از پوتین، اجزای جدا شدنی آن را جدا نمایید، آنها را در آب قرار دهید تا کاملاً خیس بخورند، سپس در حالت خیس آن‌ها را پوشیده و حداقل یک ساعت با آن راه بروید تا قالب پوتین کاملاً با شکل پای شما هماهنگ شود. بعد از این کار پوتین‌ها را با روزنامه بپیچید و در مکانی گرم قرار دهید و بگذارید آنها بدون دریافت حرارت مستقیم خشک شوند.

هرگز از پوتین‌های اسکی برای کوهنوردی استفاده نکنید، زیرا پوتین‌های اسکی کفه‌ی نرمی دارند و نمی‌توانند در کوهنوردی از پای شما محفاظت کنند.

پوتین‌های پیاده‌روی با وجود راحت‌تر بودن، برای کوهنوردی مناسب نیستند.

مارک اون هم بسته به قیمت و سلیقه شما می تونه متفاوت باشه...
البته جناب رسکیو هم تو این زمینه تجربه دارن که انشالله جوابگو خواهند بود.
Icon_smile_rose

RE: مشاوره در خرید کفش کوهنوردی - rescue - 2011/11/15 11:11 AM

سلام
شاهد عزیزم شما لطف دارین ممنونم
خوشحالم ازینکه مثل همیشه و انداز مباحث رو جواب میدین
سپاس عزیزم
اما در رابطه با سوال دوست عزیزمونskate
کفش سه فصل یه روزه
کمپانی های تولید کننده کفش ها معمولا واسه هر فصل یه مدل کفش رو توصیه می کنن

عزیزم شما تو این برنامه یه روزه زمستونی ، یا تو برنامه هایی که تو سه فصل اجرا میکنین آیا برنامه های فنی هم توش گنجیده شده ؟

چه انتظاراتی ازین کفش دارین شما؟
آیا برنامه هاتون فقط کوهپیمایی سادس؟ یا نه همه برنامه ها فنی و درگیری با سنگ هم توش هست؟

من حدود 3 هفته پیش من یه جفت کفش خریدم با مارک Lasportiva مدل Crossover gtx
تو این مدت کوتاه عاشقشون شدم و خیلی مراقبشونم

[تصویر:  Crossover_1.jpg]

[تصویر:  images?q=tbn:ANd9GcQ69O95R-BUE1KOL6L8YXe...WyvllbM6AM]

[تصویر:  images?q=tbn:ANd9GcTNz8esW1DViUcuemwpHTW...p8Xih30jrA]

[تصویر:  images?q=tbn:ANd9GcSznZJFvq82FS4kPPF70HZ...6YKzyFbUVE]
دنبال رنگ سبزش بودم که با لباسم ست کنم که متاسفانه موجود نبود جاش قرمزشو واسم فرستادن
قیمتش فقط 20 تومن از مبلغ مورد نظر شما بالاتره
اگه خواستین تهییه کنین شاید بتونم کمکتون کنم
این لینک رو هم ببینین
http://lasportiva.com/catalogue/catalogo.php?cat=3&cod3=16A&Language=EN#

RE: مشاوره در خرید کفش کوهنوردی - skate - 2011/11/15 11:46 AM

ممنون از emdadgar_shahed عزیز، من بیشتر بدنبال مشورت قیمت و مارک هستم، راحت تر بگم با 200 الی 250 تومن چه مارکی بهتر هست بخرم.

rescue عزیز ممنون از شما ، ببینید بیشتر کفش هایی که من دیدم ، تو مشخصاتشون نوشته شده : برنامه سه فصل و یک روزه زمستانی

برنامه فنی ندارم و دست به سنگ هم خیلی کم تو برنامه هست و برنامه های معمولی هست ،نهایتا 3 روزه.

یکی از دوستام کفش boreal مدل bulnes رو پیشنهاد داد با قیمت 265 تومن که ساخت اسپانیا هست با مشخصات زیر که امکان نصب کرامپون فیکس رو هم داره:

اینم عکسش:
http://www.e-boreal.com/lupa/mountain/45600_bulnes.jpg

SIZES
3 - 13 u.k. in half-sizes.

WEIGHT
1756 gr. pair. Size 7 u.k.

UPPERS
One piece premium quality waterproof and
reinforced 2.6 mm Split leather. Fully padded for
superior comfort and thermal isolation.

LINING
Boreal Dry-Line® for absolute waterproofness and
superior breathability .

MIDSOLE
Boreal PBG-650 with lateral reinforcements for superior control.

SOLE
Boreal Mount FDS-3 with triple density rubber. Plus 10 mm EVA-Pro midsole for shock absorption and thermal insulation. Technical Crampon compatible.

USAGE
Rapid high mountain winter ascents. Long
mountain traverses. Technical trekking. Ideal 3-4
season mountain boot.

کاربرد:
کوه نوردی سه فصل، برنامه یک روزه زمستانی
توضیح ویژه: رویه چرمی یکپارچه، طراحی ویژه در قوس پاشنه برای راحتی بیشتر

رویه:
نبوک ضد آب 2.7میلی متری
آستر:
گورتکس
میان زیره: