ورود شما را به پایگاه اینترنتی امدادگران ایران خیر مقدم عرض می نماییم . جهت استفاده از تمامی امکانات سایت باید عضو شوید . جهت عضویت اینجا کلیک کنید.
تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران
چند وسیله کوچک با کارایی بزرگ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- تالارگفتمان پایگاه اینترنتی امدادگران ایران (http://www.emdadgar.com/forum)
+-- انجمن: کوهنوردی (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: کوهنوردی و نجات در کوهستان (/forumdisplay.php?fid=9)
+--- موضوع: چند وسیله کوچک با کارایی بزرگ (/showthread.php?tid=619)چند وسیله کوچک با کارایی بزرگ - rescue - 2008/11/19 01:16 AM

چند وسیله کوچک با کارایی بزرگ

در حال صعود از یک مسیر چند طول طنابه هستید . و هوا بسرعت در حال تاریک شدن است . طبق محاسبه باید آلان باید فرودتان نیز به اتمام رسیده بود ولی همواره شرایط آن چیزی نیست که برنامه ریزی شده بود. به کارگاه می رسید . هوا کاملا تاریک شده . می دانید کارگاه از سه میخ و رول تشکیل شده است . اما آن را نمی بینید. یکی از رول ها را پیدا می کنید و خود حمایت خود را به آن متصل می کنید.
از وضعیت کارگاه مطمئن نیستید. و به تسمه های آن اطمینان ندارید . مبور می شوید با اتصال کارابین های باقی مانده کارگاه را تقویت کنید و هم طنابتان را حمایت کنید . هنگامیکه او صعود می کند به فکر فرود هستید . اینکه کارگاه حلقه فرود ندارد و تسمه های آن پوسیده است و نمی شود از سوراخ میخ تسمه دیگری رد کرد .........
او به شما می رسد . و می گوید به صندلیش یه چراق قوه کوچک led وصل است . با روش شدن چراغ تمام نوری که نیاز داشتید فراهم می شود. با خود می گویید بار دیگر شما هستید این چراغ را با خود بهمراه خواهید آورد.
.......
.............
دیواره نوردی سرشار از اتفاقات غیر منتظره است . و هیچگاه شما نمی توانید مطمئن باشید که صعودتان کی به اتمام می رسد . به همراه داشتن چند ابزار ساده می تواند شما را از رودررو شدن با مخاطرات حفظ کند. ابزاری که تمام آن براحتی به یک کارابین متصل می شود.
یک چراغ کوچک led یا چراغ پیشانی led که بسیار کم حجم و سبک است . نور آن مدت بسیار زیادی مانایی دارد و روشنایی آن برای وارسی وضعیت کارگاه و اتصالات مفید است . هنگامیکه به زمین می رسید با نور آن به خوبی می توانید ابزار خود پیدا جمع و جور کنید.
یک یا دو حلقه فرود: بسیاری از کارگاه های فرود فاقد حلقه ثابت برای فرود هستند . به همراه داشتن این حلقه ها و جا گذاشتن آنها در کارگاه فرود بی دردسری را برای شما به ارمغان می آورد. ( قیمت آن ها یک سوم شاید هم یک چهارم یک کارابین است).
دو طنابچه پروسیک : برای خود حمایت در فرود می تواندمورد استفاده قرار گیرد و یا صعود میمونی در مواقع اضطراری .
یک چاقو: کاربرد های زیادی دارد. پاره کردن تسمه های فرسوده کارگاه توسط چاقو بیشک راحتتر از باز کردن گره سفت شده و آهن مانند تسمه است .
تمام این ابزار را به یک کارابین متصل کنید و بعنوان پشتیبان در صعود ها به همراه داشته باشید . اگر در تمامی عمر سنگنوریتان فقط یکبار از آن ها استفاده کنید باز هم ضرر نکرده اید.

[تصویر:  h1.jpg]